Δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Νίκη Λευκάδας με 68-54 στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των γυναικών. Εκπληκτική εμφάνιση από Ριντ (22π.) και Χολμς (19π.), ευστόχησε σε τέσσερα τρίποντα η Σταχ (14π.)!

Η αναμέτρηση:

Με τις Βιντσιλαίου, Λύμουρα, Χολμς, Ριντ και Μπουντούρη ξεκίνησε το «τριφύλλι» στο παρκέ. Η Θόρντον, με καλάθι και φάουλ, έβαλε μπροστά τις φιλοξενούμενες με 4-6. Οι «πράσινες» παρέμειναν μόλις στους τέσσερις πόντους στα πέντε πρώτα λεπτά της περιόδου (4-8). Με τρεις πόντους της Τσάστιτυ Ριντ, το «τριφύλλι» πλησίασε στον πόντο (7-8). Η Αμερικανίδα φόργουορντ, με σουτ μέσης απόστασης, έφερε τον Παναθηναϊκό στο +3 (14-11). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Νίκη Λευκάδας να προηγείται με δύο (14-16).

Με τρίποντο της Σταχ, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 25-17, ξεφεύγοντας με οκτώ στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Η Τσάστιτυ Ριντ, με ατομική προσπάθεια, διαμόρφωσε το 29-21 και επανέφερε την διαφορά στους οκτώ. Δύο συνεχόμενα τρίποντα των φιλοξενουμένων έβαλαν ξανά στην αναμέτρηση την Νίκη Λευκάδας (31-29). Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στους τριανταένα πόντους (31-31).

Με σουτ μέσης απόστασης της Χολμς, οι «πράσινες» ξέφυγαν με έξι πόντους (39-33). Η Λύμουρα βρήκε με εξαιρετικό τρόπο την Ριντ, με την τελευταία ανεβάζει την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (45-34). Με τρίποντο της Σταχ, το «τριφύλλι» ξέφυγε ξανά με ένδεκα πόντους (49-38). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την διαφορά να βρίσκεται σε στρογγυλό νούμερο, καθώς ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με 51-41.

Η Τσάστιτυ Ριντ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και τελείωσε την φάση, ανεβάζοντας την διαφορά για πρώτη φορά στους δεκατέσσερις (60-46). Με καλάθι της Τζανετάτου, η Νίκη μείωσε στους οκτώ πόντους (60-52). Ένα γρήγορο τέσσερα-μηδέν «κλείδωσε» ουσιαστικά την νίκη για το «τριφύλλι» (66-52). Τελικά ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Νίκης Λευκάδας με 68-54 και έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 51-41, 68-54

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 22, Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα, Κωτούλα, Βιντσιλαίου 5, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου 4, Σταχ 14, Μυλωνάκη, Χολμς 19, Χατζηνικολάου 4.

Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Τυπάλδου, Ντάλα, Δανδουλάκη, Τζανετάτου 9, Κερασοβίτη, MC-Bryde 10, Τσαβόνι 4, Young 14, O’ Dwyer 6, Thornton 11.