Νίκη και θέαμα στο αντίο του Δώνη!

Με πολλά γκολ αλλά και τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στον ΟΦΗ (3-2) αποχαιρετά ο Γιώργος Δώνης τον Παναθηναϊκό μετά από δύο χρόνια στην ομάδα.

Το «τριφύλλι» πήρε, σχετικά δύσκολα, την τρίτη του νίκη στα φετινά πλέι οφ και ανέβηκε στους 58 βαθμούς όντας στην 4η θέση της βαθμολογίας. Κάπως έτσι ο Γιώργος Δώνης με θετικό τρόπο την διετή θητεία του στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Πλέον οι «πράσινοι» μπαίνουν στην εποχή του Ντάνι Πογιάτος και σε ένα πολύ διαφορετικό πλάνο.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Για τον Παναθηναϊκό ο Γιώργος Δώνης, στον τελευταίο του αγώνα στον πάγκο της ομάδας, ξεκίνησε με Ξενόπουλο, Κολοβέτσιο, Σχένκενφελντ, Κουρμπέλη, Θεοχάρη, Ζαγαρίτη, Χατζηγιοβάνη, Μπεκ, Μπουζούκη, Σερπέζη και Μακέντα. Στον πάγκο για τους γηπεδούχους ήταν οι Χριστογεώργος, Χατζηγιαννάκης, Κολοβός, Αθανασακόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Περέα, Καμπετσής, Τζαβίδας και Καραγιάννης.

Για τον ΟΦΗ ο Γιώργος Σίμος ξεκίνησε με τους Γουόλι, Μπράουν, Βίκτορ, Γιαννούλη, Δεληγιαννίδη, Στάικο, Νέιρα, Βαζ, Ναμπί, Νοικοκυράκη και Φιγκεϊρέδο. Στον πάγκο των φιλοξενουμένων βρίσκονταν οι Σηφάκης, Κουτρουμπής, Βαφέας, Κοροβέσης, Μίγγος, Περδίκης και Σουρνάκης.

Το ματς:

Οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση. Έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και απείλησαν στο 8ο λεπτό με διπλή ευκαιρία. Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 27ο λεπτό με τον Μπεκ. Από εκείνο το σημείο και μετά ακολούθησε ένα τρελό 15λεπτο με ακόμα τέσσερα γκολ. Απάντηση του ΟΦΗ με Φιγκεϊρέδο στο 29′, 2-1 ο Παναθηναϊκός με Μακέντα στο 35′, 2-2 ο ΟΦΗ με Βαζ στο 38′ και εν τέλει 3-2 με τον Χατζηγιοβάνη στο 42ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο βέβαια ήταν πολύ διαφορετικό και χωρίς γκολ. Οι δύο ομάδες κατέβασαν τον ρυθμό και εν τέλει το τελικό σκορ ήταν και αυτό του ημιχρόνου. Μάλιστα στο 97ο λεπτό του αγώνα ο Ξενόπουλος απέκρουσε πέναλτι του Φιγκεϊρέδο.

Το πρώτο ημίχρονο:

Στο 8ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς. Ο Γιαννούλης, από τα 25 περίπου μέτρα, επιχείρησε ένα σουτ που με δυσκολία έδιωξε ο Ξενόπουλος. Στο «ριμπάουντ» της ίδιας ευκαιρίες ο Φιγκεϊρέδο πλάσαρε από πολύ κοντά όμως ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού είχε και πάλι την απάντηση. Στο 21ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με σουτ του Φιγκεϊρέδο έξω από την περιοχή που πέρασε πάνω από την εστία του «τριφυλλιού».

Στο 27ο λεπτό από μια εξαιρετική μπαλιά του Κουρμπέλη ο Μπεκ με ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Η χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ μιας και ο ΟΦΗ ισοφάρισε άμεσα με πλασέ του Φεγκεϊρέδο μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Δεληγιαννίδη. Παρόλα αυτά όμως οι «πράσινοι» βρήκαν δεύτερο γκολ με τον Μακέντα στο 35ο λεπτό να σκοράρει προ κενής εστίας. Όμως ούτε η χαρά για το 2-1 κράτησε πολύ μιας και ο ΟΦΗ ισοφάρισε με τον Βαζ τρία λεπτά αργότερα. Εν τέλει βέβαια ούτε αυτό ήταν το τελευταίο γκολ του ημιχρόνου μιας και στο 42′ ο Χατζηγιοβάνης έκανε το 3-2 από γύρισμα του Μακέντα. Αυτό ήταν και το σκορ στην ολοκλήρωση του 45λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο:

Στην επανέναρξη όλα ήταν διαφορετικά μιας και ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά. Ο ΟΦΗ βέβαια συνέχιζε την προσπάθεια έχοντας κάποιες ευκαιρίες που δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Ξενόπουλο. Στο 75ο λεπτό ο ΟΦΗ ισοφάρισε εκ νέου με τον Δεληγιαννίδη όμως το γκολ ακυρώθηκε από τον VAR λόγω οφσάιντ. Οι «Κρητικοί» είχαν ακόμα μια ευκαιρία στο τέλος του ματς με τον Φιγκεϊρέδο να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά από πολύ κοντινή απόσταση.

O ΟΦΗ έχασε πέναλτι στο 97ο λεπτό του αγώνα μιας και ο Ξενόπουλος απέκρουσε ξανά εκτέλεση, αυτή τη φορά του Φιγκεϊρέδο ο οποίος μάλιστα αστόχησε στο «ριμπάουντ». Τελικό σκορ το 3-2 που άφησε τον ΟΦΗ τελευταίο στα πλέι οφ με 36 βαθμούς και τον Παναθηναϊκό τέταρτο με 58.

Αλεξανδρόπουλος, Κολοβός, Περέα, Αθανασακόπουλος και Τζαβίδας αγωνίστηκαν ως αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Αντίστοιχα για τον ΟΦΗ οι Βαφέας, Κοροβέσης, Μίγγος και Σουρνάκης.