«Έλιωσε» τον Ολυμπιακό στο «καμίνι» του Άγιου Θωμά!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Αγίου Θωμά στα πλαίσια της 11ης αγωνιστική της Α1 βόλεϊ των γυναικών. Παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας το «τριφύλλι»!

Καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να ξεφύγει στους πρώτους πόντους (4-4) του σετ. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να εξασφαλίσουν προβάδισμα τριών πόντων (5-8) μετά από άσσο της Στέλας Χριστοδούλου. Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά (6-10), με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί το πρώτο τάιμ άουτ του σετ. Το μπλοκ της Κρος στην Χίπε επέτρεψε στο «τριφύλλι» να πλησιάσει στους τρεις (8-11) ενώ ο άσσος της Στεπανένκο έριξε την διαφορά στον πόντο (11-12). Ο άσσος της Κρος επανάφερε την διαφορά στον πόντο (14-15) ενώ η επίθεση της Στεπανένκο έφερε στα ίσια το σετ (15-15). Ο πρώτος χρόνος της Χατζηευστρατιάδου έφερε ξανά στα ίσα το σετ (18-18). Μετά από υπέρβαση της Χριστοδούλου, οι «πράσινες» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με δύο πόντους (20-18), με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ. Με μπλοκ της Χαντάβα, το «τριφύλλι» εκτόξευσε την διαφορά στους τέσσερις (22-18). Τελικά, οι «πράσινες» κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ (25-19) και πήραν κεφάλι στην αναμέτρηση.

Μετά από ολιγωρία των «ερυθρόλευκων», οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα δύο πόντων (5-3) στο ξεκίνημα του σετ. Η άστοχη επίθεση της Χίπε ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (7-3), με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το «τριφύλλι» έφτασε σε διπλό σκορ (10-5) ελέγχοντας πλήρως το δεύτερο σετ. Ένα γρήγορο μηδέν-τρία (10-8) ανάγκασε τον Απόστολο Οικονόμου να καλέσει τάιμ άουτ. Ο άσσος της Χατζηευστρατιάδου ανέβασε την διαφορά στους τρεις (12-9) όμως το μπλοκ της Χριστοδούλου στην Χαντάβα έφερε το σετ στα ίσια (12-12). Το πλασέ της Σάλας έβαλε μπροστά τις «ερυθρόλευκες» (13-14) μετά από αρκετή ώρα, όμως ο πρώτος χρόνος της Κρος διαμόρφωσε το 14-14. Ο άσσος της Κελεσίδη έφερε στο +1 τον Ολυμπιακό (17-18) ενώ η επίθεση της Εμμανουηλίδου ανέβασε την διαφορά στους δύο (17-19). Το πέρασμα της Χριστοδούλου ανέβασε την διαφορά στους τρεις (19-22), με την επίθεση της Χαντάβα να διαμορφώνει το 20-22. Η Μανωλίνα Κωνσταντίνου πέρασε στην θέση της Χατζηευστρατιάδου για το σερβίς και με άσσο μείωσε για τις «πράσινες» στον πόντο (21-22). Η Στεπανένκο με μπλοκ στην Σάλας έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 23-22, ενώ η επίθεση της Χίπε διαμόρφωσε το 23-23. Η άουτ επίθεση της Χίπε έδωσε σετ μπολ με μία ευκαιρία στο «τριφύλλι» (24-23), ευκαιρία την οποία εκμεταλλεύτηκαν οι «πράσινες» κάνοντας το 2-0 στα σετ!

Με επίθεση της Χίπε, οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν μπροστά με 3-5 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Ολυμπιακός, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των «πρασίνων», έφτασε σε διπλό σκορ (4-8), αναγκάζοντας τον Απόστολο Οικονόμου να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά ανέβηκε στους επτά (4-11), με τον τεχνικό του «τριφυλλιού» να καλεί νέο τάιμ άουτ. Η άουτ επίθεση της Κόστα μείωσε την διαφορά στους τέσσερις (9-13), με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση της Στεπανένκο, το «τριφύλλι» πλησίασε στους τρεις (11-14) ενώ ο πόντος της Χατζηευστρατιάδου πάνω στο φιλέ διαμόρφωσε το 12-14. Το σερβίς της Γκρόθες πίεσε την υποδοχή των φιλοξενούμενων, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 14-14 και τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ. Η Χριστοδούλου, με εντυπωσιακό πόντο, έβαλε μπροστά με δύο τις «ερυθρόλευκες» (16-18). Η επίθεση της Στεπανένκο μείωσε την διαφορά στον πόντο (19-20), όμως το μπλοκ άουτ που κέρδισε η Κόστα διαμόρφωσε το 19-21. Με άσσο της Καραγκούνη, οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 22-22, όμως η Σάλας έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό με 22-23. Η Χριστοδούλου μπλόκαρε την Χαντάβα και έδωσε σετ μπολ με δύο ευκαιρίες στον Ολυμπιακό. Τελικά ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κατακτήσει το τρίτο σετ (23-25), με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 2-1 σετ.

Η Χαντάβα κέρδισε το μπλοκ άουτ και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στο «τριφύλλι» (4-2). Η Ελληνίδα ακραία, με νέο δυνατό χτύπημα, ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (6-2), με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» έφτασαν σε διπλό σκορ (8-4), εκμεταλλευόμενες τα λάθη των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός μ’ ένα σερί μηδέν-τέσσερα ισοφάρισε σε 9-9, με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Η Χίπε, παίρνοντας το μπλοκ-άουτ, ισοφάρισε σε 13-13 για τις φιλοξενούμενες. Το μονό μπλοκ της Χαντάβα έφερε και πάλι στα ίσια το σετ (15-15). Μετά από λάθος των «ερυθρόλευκων», ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 18-17 ενώ ο άσσος της Κρος διαμόρφωσε το 19-17. Με επίθεση της Χίπε, οι Πειραιώτισσες ισοφάρισαν σε 19-19. Ο πρώτος χρόνος της Χατζηευστρατιάδου έβαλε μπροστά με έναν πόντο τον Παναθηναϊκό (21-20), όμως η Κώστα με επίθεση ισοφάρισε σε 21-21. Η επίθεση της Χαντάβα διαμόρφωσε το 23-22, με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ. Το λάθος της Κόστα έδωσε ματς μπολ με δύο ευκαιρίες στον Παναθηναϊκό (24-22). Τελικά ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 25-22 στο τέταρτο σετ και μαζί πήρε μία τεράστια νίκη απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Κουτσούλας, Κυριοπούλου,

Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος,

Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης,

Επόπτες: Αρβανίτη, Κατερλή, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 15-16, 21-18, 25-19

2ο σετ: 8-3, 15-16, 18-21, 25-23

3ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 23-25

4ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 25-22

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-22) σε 108′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 15 (11/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρος 15 (10/16 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στεπανένκο 17 (14/43 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 7 (7/21 επ., 75% υπ. – 25% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 21 (18/42 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. – 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Κωνσταντίνου, Καραγκούνη 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάλας 17 (16/39 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 52% άριστες), Χριστοδούλου 6 (2/3 επ., 4 μπλοκ), Χίπε 21 (18/44 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη (33% υπ. – 17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 31% υπ. – 26% άριστες), Μαριάνα Κόστα 20 (17/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 27% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/1 επ., 1 άσσος).