Και τώρα ερχόμαστε…

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 83-76 τον Ολυμπιακό Πειραιώς στα πλαίσια του τρίτου τελικού των πλέι οφ της Basket League.

Η αναμέτρηση:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και ήταν αρκετά εύστοχες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το καλάθι και φάουλ του Γκραντ έφερε τους «πράσινους» στο +3 (9-6) ενώ το καλάθι του Πίτερς… έσβησε την διαφορά για το 11-11. Ο Ματίας Λεσόρ κυριάρχησε στη ρακέτα του Ολυμπιακού, σκοράροντας σε συνεχόμενες φάσεις και ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6 (19-13). Εν τέλει, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον «επτάστερο» να βρίσκεται στο +5 (23-18).

Ένταση Σλούκα – Κάνααν και σύρραξη μετά τον 3ο τελικό!

Το εύστοχο σουτ μέσης απόστασης του Σλούκα διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στο +7 (25-18) ενώ το κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο διαμόρφωσε το 29-20. Το ΟΑΚΑ… έβραζε και οι αθλητές του Εργκίν Αταμάν πάτησαν ακόμη περισσότερο «γκάζι», ανεβάζοντας την διαφορά στο +14 (38-24), μετά το τρίποντο του Κέντρικ Ναν. Στο τελευταίο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να μειώσουν και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο -9 (43-34).

Με τρίποντο του Κέντρικ Ναν, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 55-44, έχοντας σταθερά το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Το καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (58-49), όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν πει ακόμη τη τελευταία τους λέξη. Οι καλαθοσφαιριστές του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησαν… γκάζι και κατάφερα να να πλησιάσουν στο -2 (61-59), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό με 72-73, δίνοντας σπουδαίο ενδιαφέρον στο ματς. Ένα σπουδαίο τρίποντο από τον Ιωάννη Παπαπέτρου και ένα καλάθι του Σλούκα έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με +7 (80-73) και ουσιαστικά να «κλειδώσει» τη νίκη (8376) για το 1-2 στη σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76