Δεν έφτασε η προσπάθεια και… αντίο πλεονέκτημα

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 62-68 στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Basketleague.

Η αναμέτρηση:

Με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 6-2 στο ξεκίνημα. Ο Τζέρεμι Έβανς μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωσε, διαμορφώνοντας το 8-5. Με κάρφωμα του Παπαγιάννη, το «τριφύλλι» έφτασε στο +4 (13-9). Το τρίποντο του Σλούκα έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Ολυμπιακό με 13-15. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 13-15.

Το τρίποντο του Ντάριλ Μέικον έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (18-15). Με κάρφωμα του Τζέρεμι Έβανς, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +5 (22-17). Ο Μακίσικ ευστόχησε σε 3/3 βολές και μείωσε στους δύο (24-22) για τους φιλοξενούμενους. Το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου ανέβασε την διαφορά στους έξι (30-24). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τα ποσοστά τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 32-32. Το πρώτο ημίχρονο έκλεινε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (34-34).

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 2/2 βολές έβαλε μπροστά στο σκορ το «τριφύλλι» (38-37). Με τρίποντο του Κουβανού, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +6 (45-39), όμως οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν μ’ ένα σερί έξι-μηδέν (45-45). Το τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (48-52). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -2 (50-52).

Με καλάθι του Νεμάνια Νέντοβιτς, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 54-54 ενώ το τρίποντο του Σέρβου έφερε στο +1 (57-56) το «τριφύλλι». Ο Μακίσικ με 2/2 βολές έβαλε μπροστά με 57-61 τον Ολυμπιακό, όμως ο Ιωάννης Παπαπέτρου απάντησε με σουτ τριών πόντων (60-61). Το καλάθι του Βεζένκοφ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με έξι (60-66), με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί τάιμ άουτ. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 62-68 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-34, 50-52,