Αμαρτία…

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε ισόπαλος (0-0) με τον Ολυμπιακό Πειραιώς στην Λεωφόρο στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Superleague. Δεν κατάφερε να βρει γκολ απέναντι στο… πούλμαν των «ερυθρόλευκων» το «τριφύλλι», το οποίο είχε τον έλεγχο ολόκληρης της αναμέτρησης.

Η αναμέτρηση:

Στο 14ο λεπτό ο Λούκας Βιγιαφάνιες πάτησε περιοχή μετά το εξαιρετικό τακουνάκι του Παλάσιος, κερδίζοντας το κόρνερ για τους «πράσινους» μετά το γύρισμα του προς την μικρή περιοχή. Ο Μπα είδε την πρώτη κίτρινη κάρτα της αναμέτρησης (17′), μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα. Στο 29′ ο Αϊτόρ προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Βάτσλικ με σέντρα-σουτ, χωρίς ωστόσο να υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα. Ο Ζοσέ Μαουρίσιο (33′) πήρε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από κεφαλιά του Μπα, σούταρε με την μία, όμως η μπάλα κατέληξε αρκετά μέτρα άουτ.

Στο 39 λεπτό ο Γιώργος Μασούρας αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μαουρίσιο. Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ στο 41′, όταν ο Χουάνκαρ σέντραρε όμως η κεφαλιά του Μακέντα κατέληξε άουτ. Στο 42ο λεπτό ο Λούκας Βιγιαφάνιες είδε την κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μαντί Καμαρά. Στο 44΄ ο Ρόνι Λόπες δοκίμασε ένα σουτ από πολύ μακριά, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά άουτ, χωρίς να ανησυχεί τον Μπρινιόλι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν οι Ιωαννίδης και Ελ-Αραμπί στις θέσεις των Μακέντα και Λόπες. Στο 58′ ο Γιώργος Μασούρας έδωσε την θέση του στον Ματιέ Βαλμπουενά. Στο 62ο λεπτό ο Κώστας Μανωλάς αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Αϊτόρ. Ο Κένι Λαλά άφησε την θέση στον Καρμπόβνικ κατά την διάρκεια του 66ου λεπτού ενώ παράλληλα στην θέση του Αϊτόρ πέρασε ο Ματέους Βιτάλ. Στο 69ο λεπτό την κίτρινη κάρτα είδε ο Μαντί Καμαρά.

Στο 80ο λεπτό, ο Φώτης Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά μετά από την σέντρα του Βιτάλ, με τον Βάτσλικ να διώχνει σε κόρνερ. Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος πέρασε στην θέση του Μαουρίσιο στο 81′. Στο 85′ ο Βρουσάι αντικατέστησε τον Τικίνιο. Τελικά, ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε το γκολ που έψαχνε και το ντέρμπι έμεινε στην «λευκή» ισοπαλία.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (81’ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (66’ Βιτάλ), Μακέντα (46’ Ιωαννίδης), Παλάσιος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς / 3-4-2-1): Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μπα, Λαλά (66’ Καρμπόβνικ), Εμβιλά, Καμαρά, Ρέαμπτσουκ, Λόπες (46’ Ελ Αραμπί), Μασούρας (58’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (85’ Βρουσάι).