Πρωτάθλημα θα πάρουμε!

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε ισόπαλος (1-1) με τον Ολυμπιακό στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Superleague. Ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Άντραζ Σπόραρ!

Στο 11′ ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Χουάνκαρ, όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Πασχαλάκη. Οκτώ λεπτά αργότερα (19΄), μετά από τακουνάκι του Σπόραρ, ο Παλάσιος σούταρε έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 24′, μετά από λάθος του Μπρινιόλι, ο Χάμες σούταρε, όμως ο Ιταλός είπε «όχι» και κράτησε το μηδέν.

Ο Σεμπάστιαν Παλάσιος σκόραρε στο 30ο λεπτό, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα (32′), ο Μπρινιόλι απέκρουσε δυνατό σουτ του Μασούρα, διώχνοντας σε κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (0-0).

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέρασε στο ματς τον Γιάννη Κώτσιρα αντί του Φακούντο Σάντσες. Στο 49′ ο Μπρινιόλι είπε «όχι» στον Μπιελ, απομακρύνοντας την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα (52′), ο Σεμπάστιαν Παλάσιος αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση, με τον Δημήτρη Κουρμπέλη να περνάει στην θέση του και τον Μπερνάρ να μεταφέρεται στα άκρα.

Στο 61′ ο Μασούρας έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Χάμες, με τον Μπρινιόλι να διώχνει σερ κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα (62′), ο Χάμες σούταρε από μακριά, όμως η Ιταλός πορτιέρο απέκρουσε ξανά, κρατώντας το μηδέν. Στο 76′ οι «πράσινοι» σκόραραν με τον Άντραζ Σπόραρ, όμως ο Σλοβένος υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 78′ ο Βαγιαννίδης αντικατέστησε τον Βέρμπιτς.

Στο 80′ ο Σπόραρ έχασε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για το γκολ, με τον Παπασταθόπουλο να βάζει την κόντρα την τελευταία στιγμή. Στο ίδιο λεπτό, ο Πασχαλάκης απέκρουσε δυνατό σουτ του Πέρεθ. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ (84′), κόντρα στον ρυθμό του αγώνα, με σουτ του Μπιελ, με την μπάλα να κοντράρει πάνω στον Μάγκνουσον.

Στο 90+6 ο Φώτης Ιωαννίδης κέρδισε το πέναλτι από τον Άβιλα, με τον αμυντικό του Ολυμπιακού να ρίχνει αγκωνιά στον επιθετικό του «τριφυλλιού». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άντραζ Σπόραρ, ο οποίος σκόραρε και έκανε το 1-1.