Μην σταματάς να τους… νικάς!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 61-53 στο κλειστό της Λεωφόρου στα πλαίσια του δεύτερου τελικού της Α1 μπάσκετ των γυναικών. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το «τριφύλλι» και ισοπαλία (2-2) στην σειρά των τελικών!

Με την Θύρα 13 να δίνει ένα μοναδικό… πάρτι στις εξέδρες του «Παύλος Γιαννακόπουλος», ο Παναθηναϊκός επικράτησε των Πειραιωτών και ισοφάρισε σε 2-2.

Η αναμέτρηση:

Λάθη και αστοχία στο ξεκίνημα από τις δύο ομάδες, με το σκορ να παραμένει χαμηλά. Με καλάθι και φάουλ της Φιτζέραλντ, οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 4-4. Το καλάθι της Ριντ έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 8-6. Η Λολίτα Λύμουρα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Ολυμπιακού και έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στο «τριφύλλι» (12-8). Το τρίποντο της Σεκόγια Χολμς εκτόξευσε την διαφορά στους επτά (17-10). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +7 (17-10).

Το σουτ μέσης απόστασης της Πλουφ, κατέβασε την διαφορά στους τρεις (17-14). Με καλάθι της Σταμολάμπρου, οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 17-18. Η Τσάστιτυ Ριντ, με 2/2 βολές, διαμόρφωσε το 21-22. Το τρίποντο της Λολίτας Λύμουρα έφερε μπροστά με δύο πόντους τον Παναθηναϊκό (24-22). Με σουτ μέσης απόστασης της Φιτζέραλντ, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 27-24. Η Άννα Σταμολάμπρου, με τρίποντο, έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (29-29). Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (31-31).

Με τρίποντο της Αλεξανδρή, οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν με 33-36. Το καλάθι της Τσάστιτυ Ριντ έφερε τον Παναθηναϊκό στο -1 (37-38). Η Φιτζέραλντ, με καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό, έβαλε μπροστά με τρεις πόντους το «τριφύλλι» (43-40). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer beater τρίποντο της Λολίτας Λύμουρα, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 46-42.

Το σουτ μέσης απόστασης της Νικολοπούλου έφερε στα ίσια το ματς (46-46). Οι δύο ομάδες παρέμειναν χωρίς πόντο για αρκετά λεπτά, με το σκορ να είναι κολλημένο στο 48-46 υπέρ των «πρασίνων». Το καλάθι της Βίτολα έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 48-50. Με καλάθι της Φιτζέραλντ, οι «πράσινες» προσπέρασαν με 52-51 ενώ οι 2/2 βολές της Χολμς διαμόρφωσαν το 54-53. Η Χολμς έκλεψε την μπάλα από την Νικολοπούλου και σκόραρε στον αιφνιδιασμό, ανεβάζοντας την διαφορά στους τρεις (56-53). Με άμυνα που.. έσπαγε κόκκαλα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει εν τέλει στην νίκη (61-53) και να ισοφαρίσει την σειρά των τελικών σε 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53