Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε… ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!

Ο Παναθηναϊκός πετυχαίνοντας μια σπουδαία ανατροπή «πάτησε» με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας.

Ιστορική είναι η σημερινή ημέρα για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στον θρόνο του πρωταθλητή μετά από 14 ολόκληρα χρόνια. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου επικράτησαν με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με φόρα το ματς θέλοντας να μείνει ζωντανός στην διεκδίκηση του τίτλου. Οι παίκτες του Μουνιόθ παρουσίασαν εντελώς διαφορετική εικόνα σε σερβίς και μπλοκ και έκαναν το 0-1 στα σετ. Και εκεί που όλα έδειχναν πως το δεύτερο σετ θα είναι ίδιο με το πρώτο, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έβγαλαν αντίδραση και έκαναν το 1-1. Το τρίτο σετ ήταν εντελώς διαφορετικό όμως. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από τον πρώτο έως τον τελευταίο πόντο και έκαναν το 2-1 με σκορ 25-15.

1ο σετ:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αρχή του αγώνα, σε αντίθεση με το πρώτο ματς και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (3-7). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στην… δοκιμασμένη τακτική να πιέζει στο σερβίς αλλά δεν έμοιαζε να αποδίδει. Στο 8-12 όμως οι «πράσινοι» έκαναν ένα σερί 4-0 και ισοφάρισαν. Στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το τέλος του σετ.

Η διακύμανση του σετ: 3-8, 14-16, 22-25.

2ο σετ:

Δεν άλλαξαν πολλά στην εικόνα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο σετ από νωρίς. Οι πρωταθλητές κράτησαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα του σετ. Παρόλα αυτά στο τελείωμά του οι «πράσινοι» ανέκαμψαν και με ένα ντεμαράζ στο τέλος έκαναν την ανατροπή και έκαναν το 1-1 με 25-22.

Η διακύμανση του σετ: 6-8, 13-16, 25-22.

3ο σετ:

Με φόρα από την ισοφάριση οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ. Μετά το φοβερό ξεκίνημα οι γηπεδούχοι βρισκόντουσαν μπροστά με 8-2. Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν για ολόκληρο το σετ και έκαναν το 2-1 με σκορ 25-15.

Η διακύμανση του σετ: 8-2, 16-7, 25-15.

4ο σετ:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τέταρτο σετ με σκοπό να το κατακτήσει και μαζί του και το πρωτάθλημα. Για ακόμα μια φορά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε μπλοκ και σερβίς παίρνοντας εξαρχής μεγάλο προβάδισμα.

Η διακύμανση του σετ: 8-3, 16-7, 25-13.