Άνετη πρόκριση στην «κόλαση» του Άγιου Θωμά!

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε με 3-0 σετ την Τσέχικη Οστράβα στο κλειστό του Αγίου Θωμά και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16» του Challenge Cup! Εκπληκτική παρουσία από τον κόσμο του «τριφυλλιού», ο οποίος «έσπρωξε» τις παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου προς την νίκη.

Στον επαναληπτικό της ήττας του Παναθηναϊκού από την Οστράβα με 3-2 σετ, οι «πράσινες» πέτυχαν «καθαρή» νίκη απέναντι στις Τσέχες και προκρίθηκαν «σβηστά» στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Τσέχες μπήκαν αρκετά δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 0-4, με κύριο όπλο τους το μπλοκ, αναγκάζοντας τον Απόστολο Οικονόμου να καλέσει τάιμ άουτ. Τα πράγματα δεν άλλαξαν μετά το τάιμ άουτ, με την Οστράβα να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση και να προηγείται με 2-7. Οι «πράσινες» «ξύπνησαν» και μ’ ένα σερί πέντε πόντων ισοφάρισαν σε 7-7. Μάλιστα, το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά με 9-8 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Γκρόθες ενώ το μονό μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου (10-8) ανάγκασε τον προπονητή της Οστράβα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου συνέχισαν να διατηρούν την διαφορά στους δύο πόντους (14-12). Μετά από άστοχη επίθεση της Κρος, οι Τσέχες πέρασαν μπροστά μετά από αρκετή ώρα (15-16). Το μπλοκ της Παπαφωτίου επανάφερε τον Παναθηναϊκό στο +2 (18-16) ενώ το μπλοκ της Κρος εκτόξευσε την διαφορά στους τέσσερις (20-16). Με πέρασμα της Γκρόθες, οι «πράσινες» έφτασαν στο 23-17, έχοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-18, κάνοντας το πρώτο μεγάλο βήμα για την πρόκριση.

Καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να ξεφύγει στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ (5-5). Μία άστοχη επίθεση από τις παίκτριες της Οστράβα επέτρεψε στο «τριφύλλι» να προηγηθεί για πρώτη φορά με δύο (9-7) στο σετ. Με δυνατή επίθεση της Στεπανένκο, οι «πράσινες» πέρασαν μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (13-10). Το δύσκολο χτύπημα της Αζέρας εκτόξευσε το «πράσινο» προβάδισμα στους πέντε πόντους (17-12), με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει και το δεύτερο σετ. Η Γκρόθες, με εξαιρετικό χτύπημα, ανέβασε την διαφορά στους έξι (21-15) για τις γηπεδούχες. Οι Τσέχες μείωσαν σε 23-19, αναγκάζοντας τον Απόστολο Οικονόμου να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» έφτασαν σε σετ μπολ (24-19) με πέντε ευκαιρίες και τελικά έκαναν το 2-0 με 25-21.

Όπως και στο δεύτερο σετ, καμία ομάδα δεν εξασφάλισε διαφορά στους πρώτους πόντους του σετ (4-4). Με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με δύο (8-6), αναγκάζοντας τον προπονητή της Οστράβα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» άρχιζαν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό και σε αυτό το σετ, προηγούμενες με 13-10. Η επίθεση της Κωνσταντίνου εκτόξευσε την διαφορά στους τέσσερις (15-11) για το «τριφύλλι». Η Παπαφωτίου επέλεξε τον πρώτο χρόνο και η Κρος τελείωσε ακόμη μία φάση, διαμόρφωνοντας το 18-13. Το μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου επανάφερε την διαφορά στους πέντε, με τον Παναθηναϊκό να έχει βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση και του τρίτου σετ. Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-17 και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-17