Νίκη και θέαμα με Μακέντα!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον Παναιτωλικό στην Λεωφόρο στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Superleague. Πέτυχε και τα δύο τέρματα για το «τριφύλλι», ο Φεντερίκο Μακέντα!

Η αναμέτρηση:

Στο 15′, ο Παναιτωλικός έφτασε μία ανάσα από το γκολ, όταν μετά από λάθος του Χουάνκαρ, ο Καρέλης βρέθηκε απέναντι από τον Μπρινιόλι, με τον Ιταλό να κάνει μία τεράστια απόκρουση. Ο Φεντερίκο Μακέντα έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κώτσιρα, με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να κάνει μία τεράστια απόκρουση και να κρατάει το μηδέν (22′). Στο 28ο λεπτό, ο Βιγιαφάνιες βρήκε με καταπληκτικό τρόπο τον Αϊτόρ στην πλάτη της άμυνας, με τον Ισπανό να μην καταφέρνει να ανοίξει το σκορ στην Λεωφόρο. Μετά από εκπληκτικό ένα δύο του Χουανκάρ με τον Βιτάλ, ο Ισπανός σέντραρε, με τον Μαουρίσιο να σουτάρει αλλά τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να διώχνει με τις γροθιές (28′). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως το γκολ δεν ήρθε και το πρώτο 45λεπτο έκλεισε στο 0-0.

Στο 50′, ο Αϊτόρ ανατράπηκε από τον Χουχούμη, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα μετά από υπόδειξη του VAR. Ο Φεντερίκο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση (53′), νίκησε τον Μελισσά και έκανε το 1-0 για το «τριφύλλι». Μετά από τραγικό λάθος του Χουχούμη, ο Μαουρίσιο έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έσπασε την μπάλα την μπάλα στον Μακέντα, με τον Ιταλό να πετυχαίνει το δεύτερο του αποψινό γκολ και να κάνει το 2-0 (66′).