Νταμπλούχος Ελλάδος ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το League Cup «Νίκος Σαμαράς». Το «τριφύλλι» ολοκλήρωσε την σεζόν κατακτώντας το νταμπλ στην Ελλάδα, ενώ έφτασε μέχρι τα ημιτελικά του CEV Challenge Cup.

Η αναμέτρηση:

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στους πρώτους πόντους του σετ (4-4). Το μπλοκ του Στάλεκαρ σταμάτησε την επίθεση των φιλοξενούμενων και έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (7-4) στο «τριφύλλι». Η διαφορά διατηρήθηκε στους τρεις (10-7), με τους «πράσινους» να πατάνε καλύτερα στο τάραφλεξ. Το πλασέ του Ντε Ντρις διαμόρφωσε το 13-11, με τον Παναθηναϊκό να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Ένα σερί τριών πόντων έφερε μπροστά τους Θεσσαλονικείς με 13-14. Ο εντυπωσιακός πρώτος χρόνος του Ρανγκέλ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο «τριφύλλι» με 17-16. Η άστοχη επίθεση του Μπαρνς διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους τρεις (20-17), με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Το «πράσινο» μπλοκ συνέχισε να σταματάει τις επιθέσεις του ΠΑΟΚ, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους πέντε (23-18). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-19.

Το μπλοκ του Βαν Ντε Ντρις στον Κουμεντάκη έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (5-2) στο «τριφύλλι». Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν μ’ ένα σερί και ισοφάρισαν σε 8-8. Η επίθεση του Κουμεντάκη από την πίσω ζώνη έφερε τον ΠΑΟΚ στο +2 (9-11). Το έξυπνο πέρασμα του Θανάση Πρωτοψάλτη κατέβασε την διαφορά στους δύο (11-13). Οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 14-14. Ο άσσος του Βαν Ντε Ντρις έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια (18-18). Με πρώτο χρόνο του Στάλεκαρ, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 22-22 ενώ ο άσσος του Πρωτοψάλτη διαμόρφωσε το 23-22. Το δεύτερο σετ οδηγήθηκε στην παράταση (24-24), με το φινάλε να είναι δραματικό. Τελικά, ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 με 27-25 και πήρε ισχυρό προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Με επίθεση του Θανάση Πρωτοψάλτη, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-2 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά το σκορ, με τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί (11-9). Το άστοχο σερβίς του Πετρέα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (15-12) στο «τριφύλλι». Οι «πράσινοι» μπήκανε στην τελική ευθεία με προβάδισμα (20-18), ενώ ο πόντους Γιάκομπσεν διαμόρφωσε το 21-18. Οι φιλοξενούμενοι, μ’ ένα μικρό σερί, πλησίασαν στον πόντο (22-21), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Με το σκορ να βρίσκεται στο 23-21, ο Γιάννης Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ. Τελικά, ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο τρίτο σετ με 25-23 και κατέκτησε το League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Τα σετ: 25-19, 27-25, 25-23