«Αυτοκτονία» στο Μαρούσι!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-3 σετ σετ τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να φύγουν νικήτριες από το ντέρμπι με τον «δικέφαλο του Βορρά». Παρότι είχαν το προβάδισμα με 2-0 σετ και είχαν πάρει τον ένα βαθμό εντούτοις έμειναν εκεί και έχασαν το ματς με ολική ανατροπή από τον αντίπαλο τους κάνοντας πολλά λάθη. Είναι χαρακτηριστικό ότι το «τριφύλλι» έκανε 10 παραπάνω λάθη από τον αντίπαλο του και σίγουρα έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Τα συνεχόμενα ματς σε Ευρώπη και Ελλάδα έχουν το τίμημα τους ωστόσο ο Παναθηναϊκός έχει σοβαρή αγωνιστική εικόνα και παρά την κούραση δείχνει ότι μπορεί να ανταπεξέλθει.

To πρώτο σετ ήταν ένας πράσινος μονόλογος καθώς τα κορίτσια του «τριφυλλιού» μπήκαν με πατημένο το γκάζι από την αρχή και πήραν προβάδισμα με 9-3.

Τα «φίνα κορίτσια» έπαιρναν πόντους με όλους τους τρόπους και ανέβασαν τη διαφορά στο 16-6 για να κατακτήσουν άνετα το σετ με 25- 13.

Στο δεύτερο σετ άλλαξε η εικόνα και οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και να πάρουν προβάδισμα με 4-8.

Παρόλα αυτά υπήρξε γρήγορη πράσινη αφύπνιση και οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη γύρισαν γρήγορα το ματς στο 9-8.

Εν συνεχεία το ματς ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και σε κρίσιμο σημείο ήταν ισόπαλες 17-17. Το «τριφύλλι» ήταν σοβαρό και πειθαρχημένο στις τελευταίες φάσεις που έκριναν και το σετ κατακτώντας το με 28-26.

Αναφορικά με το τρίτο σετ o ΠΑΟ είχε το προβάδισμα με 7-5 ωστόσο ο ΠΑΟΚ λίγο μετά τα μισά του σετ βρήκε τρόπο να πάρει προβάδισμα στο 12-15. Συντήρησε ως το τέλος το προβάδισμα και πήρε το σετ με 23-25.

Το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ στο τέταρτο σετ και παρότι ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 16-12  το απώλεσε γρήγορα και έμεινε πίσω με 19-21 και έχασε το σετ με 22-25.

Στο τάι μπρέικ οι «πράσινες» κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ με 10-9 όμως έχασαν στο τέλος με 14-16.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σπίγγου, Τσίτσικας, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-13 2ο σετ: 4-8, 16-13, 19-21, 28-26 3ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 23-25 4ο σετ: 10-8, 16-12, 19-21, 22-25 5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 14-16 .

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 64 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 2-3 (25-13, 28-26, 23-25, 22-25, 14-16) σε 128′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 16 (10/17 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανάε 17 (14/41 επ., 3 άσσοι, 52% υπ. – 21% άριστες), Γκρότους 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Ανθούλη 27 (25/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 13 (5/8 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. – 28% άριστες), Νικολογιάννη, Παλάσιο, Μεταξά, Μερκούρη.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 23 (20/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. – 12% άριστες), Βεργίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάφρεϊ 12 (9/31 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ. – 4% άριστες), Μπλάνκο 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 42% υπ. – 5% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου (40% υπ. – 40% άριστες), Τερζόγλου.

Γιάννης Καλμαζίδης: «Παρόλο που πήραμε τα δύο πρώτα σετ δε δείξαμε τόσο καλά στοιχεία. Έχουμε αποδείξει ότι είμαστε καλύτεροι στην επίθεση απ’ ότι σήμερα. Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε στο σέρβις, ενώ στο τρίτο και τέταρτο σετ περιμέναμε να μας το δώσει ο αντίπαλος. Κάθε σετ ξεκινάει στο 0-0 και πρέπει να δημιουργείς καταστάσεις. Χάσαμε την ενέργειά μας και ενώ το παλέψαμε, ήθελε και λίγο τύχη. Έπρεπε να προσέξουμε από πιο νωρίς. Όλος ο Γενάρης είναι δύσκολος με ταξίδια και δύσκολα παιχνίδια. Θέλουμε την κορυφή, είμαστε επαγγελματίες και πρέπει να ανταπεξέλθουμε στις προκλήσεις».