Αυτοκτόνησε στο τάι μπρέικ…

Ο Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» στο τάι μπρέικ και γνώρισε την ήττα με 2-3 σετ από τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Ξεκίνημα με ήττα στα πλέι οφ της Volleyleague.

Πλέον το «τριφύλλι» δεν διαθέτει καμία ελπίδα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, με τον μεγάλο στόχο να είναι η δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

1ο σετ:

Με επίθεση του Ανδρεόπουλου οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με δύο στο ξεκίνημα (4-2). Ο ΠΑΟΚ απάντησε μ’ ένα σερί τριών πόντων και πέρασε μπροστά στο σκορ (4-5). Με άσσο του Ανδρεόπουλου το «τριφύλλι» έφτασε στο +3 (8-5). Γιάκομπσεν και Ρανγκέλ μπλόκαραν τον Κοκκινάκη, χαρίζοντας τον δέκατο πόντο στον Παναθηναϊκό (10-6). Με επίθεση του Αλέξανδρου Ράπτη το «τριφύλλι» έφτασε στο +5 (12-7).

Μετά από χαμένο σερβίς των φιλοξενούμενων η διαφορά επέστρεψε στους πέντε πόντους (15-10). Ο Ρανγκέλ μπλόκαρε τον Κανέλλο και ανέβασε την διαφορά στους επτά (18-11). Μετά από λάθος του Τακουρίδη το «τριφύλλι» έκανε το 20-14. Με επίθεση του Ράπτη ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους επτά (23-16). Τελικά οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-17.

2ο σετ:

Με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα το σετ ήρθε στα ίσια (2-2). Ο Ανδρεόπουλος κέρδισε το μπλοκ άουτ κάνοντας το 4-4. Με δυνατή επίθεση του Ράπτη οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (6-7). Με μπλοκ του Τσάτσιτς το «τριφύλλι» ισοφάρισε μετά από ώρα (8-8). Ο Πελεκούδας μπλόκαρε τον Τακουρίδη και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό (10-8). Ο Έλληνας κεντρικός κέρδισε το μπλοκ άουτ και ανέβασε ξανά την διαφορά στους δύο (13-11).

Μετά το χαμένο σερβίς του Τερζή οι «πράσινοι» ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα (15-14). Με επίθεση του Ράπτη ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +2 (18-16). Ο ΠΑΟΚ, με δύο συνεχόμενους πόντους, έφερε στα ίσια το σετ (18-18). Με άσσο του Καννέλου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (19-20). Ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος με δυνατό χτύπημα έκανε το 21-21. Ο Τσάτσιτς κόπηκε από το μπλοκ του ΠΑΟΚ, με το σκορ να φτάνει στο 22-24. Τελικά ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το δεύτερο σετ με 22-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

3ο σετ:

Με επίθεση του Ράπτη οι «πράσινοι» έφτασαν στο +3 (5-2). Μετά από λάθος του Στεφάνου ο ΠΑΟΚ μείωσε στους δύο πόντους (7-5). Με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα το «τριφύλλι» έφτασε στο +4 (11-7). Ο Πελεκούδας αστόχησε σε σερβίς, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στους τέσσερις (13-9). Μετά από άστοχο σερβίς των φιλοξενούμενων το «τριφύλλι» επανάφερε την διαφορά στους δύο (14-12).

Ο Ράπτης κόπηκε από τον Κοκκινάκη, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το προβάδισμα (14-15). Με άσσο του Άγκανιτς οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +3 (15-18). Τα… πράσινα λάθη συνεχίστηκαν με το προβάδισμα να διευρύνεται στους πέντε (15-20). Με μπλοκ του Γιάκομπσεν οι «πράσινοι» μείωσαν στους τέσσερις (18-22). Τελικά ο «δικέφαλος» κατέκτησε το σετ με 18-25 και πέρασε μπροστά στο σκορ.

4ο σετ:

Μετά από άστοχος σερβίς του ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-4 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με επίθεση του Ράπτη οι «πράσινοι» ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα (7-6). Ο Ρανγκέλ με δύο συνεχόμενους άσσους έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στο «τριφύλλι» (10-8). Με άσσο του Φαν Ντε Ντρις οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 11-11. Ο Τσάτσιτς κέρδισε το μπλοκ άουτ και μείωσε στον πόντο (12-13) για τον Παναθηναϊκό.

Με έξυπνο πέρασμα του Ανδρεόπουλου οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 15-15. Ο Γιάκομπσεν, με δυνατή επίθεση, ανέβασε την διαφορά στους δύο (17-15) για το «τριφύλλι». Μετά από άστοχο χτύπημα του Ράπτη το σκορ ήρθε στα ίσια (17-17). Με άσσο του Ανδρεόπουλου οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με δύο (19-17). Ο Έλληνας ακραίος πήρε νέο και εκτόξευσε την διαφορά στους πέντε (22-17). Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με 25-19 και ισοφάρισε σε 2-2.

5ο σετ:

Μετά από λάθος του Φαν Ντε Ντρις το τάι μπρέικ ήρθε στα ίσια (2-2). Με μπλοκ του Πανταλέων οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 3-2. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο +3 (7-4), με τον προπονητή του ΠΑΟΚ να αναγκάζεται να πάρει τάιμ άουτ. Με επίθεση του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα τριών πόντων (10-7). Ο Άγκανιτς έκοψε τον Ρανγκέλ και έριξε την διαφορά στον πόντο (10-9).

Ο Τσάτσιτς κέρδισε το μπλοκ άουτ και ανέβασε την διαφορά στους δύο (11-9). Με μπλοκ του Πανταλέοντα το «τριφύλλι» ξέφυγε με τρεις (12-9). Με επίθεση του Ράπτη ο Παναθηναϊκός έκανε το 13-10. Με άσσο του Άγκανιτς ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (13-12). Ο Κοκκινάκης με έξυπνο χτύπημα έφερε στα ίσια το σετ (14-14). Οι φιλοξενούμενοι μετά από άστοχη επίθεση του Ράπτη έφτασαν σε ματς μπολ (14-15). Τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 14-16 και μαζί την νίκη.

Τα σετ: 25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16