Τον ταπείνωσε και πάει Θεσσαλονίκη για την πρόκριση!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά στα πλαίσια του πρώτου αγώνα των ημιτελικών του πρωταθλήματος βόλεϊ των γυναικών.

Η αναμέτρηση:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 3-5 στο ξεκίνημα. Το 5-9 ανάγκασε τον τεχνικό του «τριφυλλιού» να καλέσει τάιμ άουτ, καθώς το μπλοκ των φιλοξενούμενων ήταν απροσπέλαστο για τις «πράσινες». Με επίθεση της Χαντάβα, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (8-9) ενώ το μπλοκ της Κρος έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (9-9). Η Μανωλίνα Κωνσταντίνου, με άσσο, έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» με 12-10. Με επίθεση της Γκρόθες, οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 15-15, με τις δύο ομάδες να κρατιούνται κοντά στο σκορ. Το δυνατό χτύπημα της Χαντάβα ανέβασε την διαφορά στους τρεις (21-18). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22 και έκανε το 1-0.

Το πέρασμα της Ειρήνης Χατζηευστρατιάδου έβαλε μπροστά με 5-4 το «τριφύλλι». Με πρώτο χρόνο της Τζένιφερ Κρος, οι «πράσινες» μείωσαν σε 9-10 ενώ το χτύπημα της Μάρετ Γκρόθες από την πίσω ζώνη διαμόρφωσε το 12-10. Με επίθεση της Ολλανδέζας ακραίας, το «τριφύλλι» έφτασε στο +4 (15-11), ελέγχοντας το σετ. Η Χατζηευστρατιάδου, με πρώτο χρόνο, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στις γήπεδουχες (19-16). Ο πρώτος χρόνος της Πολυνοπούλου έφερε τον ΠΑΟΚ στο -1 (20-19), με τον Γκάιτς να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση της Χαντάβα, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 23-21, με τον Φενόλιο να καλεί τάιμ άουτ. Τελικά, τα «φίνα κορίτσια» κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με 25-23 και έκαναν το 2-0.

Οι «πράσινες» μπήκανε… αγριεμένες στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 4-0 στο ξεκίνημα. Δύο συνεχόμενα μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου ανέβασαν την διαφορά στους πέντε (9-4). Η επίθεση της Χαντάβα από την πίσω ζώνη εκτόξευσε την διαφορά στους οκτώ (12-4). Με επίθεση της Λίτσας Μαρτέκη, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους έξι (17-11). Το έξυπνο πέρασμα της Μάρετ Γκρόθες διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους οκτώ (21-13). Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ (25-15) και εν τέλει νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-15