ΠΑΟΚ προσκύνα, εδώ είναι ΑΘΗΝΑ!

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε με 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την 5η αγωνιστική της Volleyleague. Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για το «τριφύλλι» στο πρωτάθλημα, που παραμένει μόνο στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

1ο σετ:

Με μπλοκ του Άξελ Γιάκομπσεν οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 3-2 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (4-4), με τον Παναθηναϊκό να προηγείται και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει στους πρώτους πόντους του σετ. Με άσσο του Γιάκομπσεν οι «πράσινοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με δύο (6-4).

Ο Αλέξανδρος Ράπτης μπλόκαρε την επίθεση του ΠΑΟΚ και ανέβασε την διαφορά στους τρεις (7-4). Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε νταμπλ-σκορ (8-4), με τον προπονητή του ΠΑΟΚ να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Ράπτη το «τριφύλλι» προηγήθηκε με πέντε (9-4). Ο πρώτος χρόνος του Πελεκούδα, διεύρυνε ακόμη περισσότερο το «πράσινο» σερί (10-4), με τον Δεληκώστα να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Άξελ Γιάκομπσεν συνέχισε να «σμπαραλιάζει» την υποδοχή του ΠΑΟΚ, με τον Τσάτσιτς να τελειώνει την φάση (11-4). Το λάθος των φιλοξενούμενων ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (12-4). Οι «πράσινοι» διατήρησαν την διαφορά στους οκτώ με επίθεση του Τσάτσιτς (13-5). Το μπλοκ του Ρανγκέλ διεύρυνε το προβάδισμα στους εννιά για το «τριφύλλι» (15-6).

Με εντυπωσιακή επίθεση του Ράπτη οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά στους εννιά (17-8). Με μπλοκ του Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ μείωσε στους οκτώ (18-10), όμως η επίθεση του Τσάτσιτς επανέφερε την διαφορά στους εννιά (19-10). Οι Θεσσαλονικείς με συνεχόμενα μπλοκ μείωσαν στους έξι (19-13).

Με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα οι «πράσινοι» έφτασαν τους 20 πόντους (20-13). Η επίθεση του Ράπτη διατήρησε το προβάδισμα στους επτά (21-13) για τον Παναθηναϊκό. Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 22-15, ενώ ο ΠΑΟΚ με σερί δύο πόνρων μείωσε στους πέντε (22-17), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ.

Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ οι «πράσινοι» έφτασαν στο 24-17 και στο σετ μπολ. Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-18 και έκανε το 1-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ.

2ο σετ:

Με επίθεση του Τσάτσιτς από τα τρία μέτρα οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 3-2. Ο Ρανγκέλ μπλόκαρε την επίθεση του ΠΑΟΚ και ανέβασε την διαφορά στους δύο (4-2) ενώ η άστοχη επίθεση των φιλοξενούμενων έκανε το σκορ 5-2. Με πρώτο χρόνο του Βραζιλιάνου κεντρικοί οι «πράσινοι» έφτασαν στο +4 (7-3).

Άξελ Γιάκομπσεν μπλόκαρε εντυπωσιακά την επίθεση του ΠΑΟΚ και ανέβασε την διαφορά στους πέντε (8-3), με τον Κώστα Δεληζήση να καλεί τάιμ άουτ. Με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διπλό σκορ (10-5). Το άστοχο σερβίς του Σωτηρίου διατήρησε την διαφορά στους έξι (11-6). Με άσσο του Τσάτσιτς οι «πράσινοι» διεύρυναν το προβάδισμα τους στους έξι (12-6).

Ο Μαυροβούνιος συνέχισε να «πυροβολεί» και με νέο άσσο ανέβασε την διαφορά στους επτά (13-6). Με επίθεση του Αλέξανδρου Ράπτη οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα στους επτά (15-8). Ο Έλληνας διαγώνιος πήρε νέο πόντο και έκανε το 16-9.

Με επίθεση του Τσάτσιτς από τα τρία μέτρα οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με οκτώ (17-9). Ο Ρανγκέλ με τρομερό μονό μπλοκ ανέβασε την διαφορά στους εννιά (19-10). Με μπλοκ του Πελεκούδα οι «πράσινοι» έφτασαν στο +8 (20-12). Με μπλοκ του Άγκανιτς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους επτά (21-14).

Ο Παναγιώτης Πελεκούδας, με πρώτο χρόνο, ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (23-15). Με επίθεση του Ανρεόπουλου οι «πράσινοι» έφτασαν σε σετ μπολ (24-17). Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και το δεύτερο σετ (25-17) κάνοντας το 2-0 στην αναμέτρηση.

3ο σετ:

Με δυνατό χτύπημα του Ράπτη οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 2-2 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Ανδρεόπουλος πήρε τον άσσο και έδωσε «πράσινο» προβάδισμα με 4-3. Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ οι «πράσινοι» ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα (5-4), ενώ ο Παπαλέξιου ισοφάρισε σε 5-5.

Με επίθεση του Τσάτσιτς οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +2 (8-6), ενώ με άσσο του Μαυροβούνιου η διαφορά ανέβηκε στους τρεις (9-6). Ο Ανδρεόπουλος, με εντυπωσιακό χτύπημα, διατήρησε το προβάδισμα στους τρεις (10-7). Με επίθεση του Ρανγκέλ οι «πράσινοι» έφτασαν στο 11-7.Ο ΠΑΟΚ μ’ ένα σερί δύο πόντων μείωσε σε 12-10.

Με εκπληκτικό χτύπημα του Ράπτη στην ευθεία, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν εκ νέου με τρεις (13-10). Ο Ρανγκέλ πήρε τον πόντο, με πρώτο χρόνο και διατήρησε το προβάδισμα στους τρεις (14-11). Με μονό μπλοκ του Πελεκούδα το «τριφύλλι» προηγήθηκε με +4 (15-11). Η… πράσινη υπεροχή συνεχίστηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 17-13.

Ένα λάθος του Στεφάνου επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει στους τρεις (18-15). Με επίθεση του Τσάτσιτς οι «πράσινοι» προηγήθηκαν εκ νέου με τρεις (19-16). Ο Αλέξανδρος Ράπτης, με έξυπνο πλασέ, πήρε τον πόντο και έκανε το 20-17. Με μπλοκ του Ρανγκέλ το «τριφύλλι» έφτασε στο +4 (21-17), σ’ ένα πολύ κρίσιμο σημείο.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τρεις (23-20). Οι «πράσινοι» έφτασαν σε σετ μπολ με τέσσερις ευκαιρίες (24-20). Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ (25-21) και μαζί την σπουδαία νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 25-18, 25-17, 25-21