Διέλυσε τον ΠΑΟΚ και πλέον κοιτάζει… στην Βαλένθια!

Στον απόηχο του τραγικού θανάτου του θρύλου του μπάσκετ, Κόμπι Μπράιαντ, ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 15η νίκη του στην φετινή EKO Basket League περνώντας το εμπόδιο του ΠΑΟΚ στο Ο.Α.Κ.Α με σκορ 117-79

Οι «πράσινοι» κάπως έτσι παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 15-2.

Το ματς:

Ο Πιτίνο ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Καλαθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Ουάιλι.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα από τον ΠΑΟΚ στο παρκέ ξεκινώντας με σκορ 8-2 στο πρώτο τρίλεπτο του ματς. Ο ΠΑΟΚ στην συνέχεια έβγαλε αντίδραση και σε ενάμισι λεπτό έφερε το ματς στα ίσα. Οι δύο ομάδες έμειναν στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου όπου ο Παναθηναϊκός “πάτησε το πόδι στο γκάζι” και πήγε στον πάγκο με σκορ 26-21.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι σαφώς κατεβασμένος και τις δύο ομάδες να βρίσκουν καλάθια με το… σταγονόμετρο στα πρώτα τρία λεπτά. Αυτό άλλαξε στην συνέχεια όπου ο Παναθηναϊκός προεξάρχοντος του Ράις πήρε… “φωτιά” και ξέφυγε ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Παρότι στο επιθετικό κομμάτι όλα πήγαιναν ρολόι, στο αμυντικό η εικόνα του Παναθηναϊκού δεν ήταν καθόλου διαφορετική από αυτήν που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να έχει σταθερό προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια με το 54-42 υπέρ του.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να “τελειώσει” γρήγορα το ματς ώστε να ανοίξει το ροτέισον και να στρέψει την προσοχή του στην Βαλένθια. Οι παίκτες του Πιτίνο έκαναν ακριβώς αυτό εντείνοντας την πίεσή του στην άμυνα και «πατώντας το γκάζι» στην επίθεση “εκτόξευσε” την διαφορά στους 29 πόντους με τον Άντι Ράουτινς να είναι… “in the zone” με 4/4 τρίποντα τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Με buzzer-beater του φανταστικού Ταϊρίς Ράις οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους τους με σκορ 86-53.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα κάτι που φάνηκε και από τον τρόπο που αγωνίζονταν στο παρκέ οι παίκτες και των δύο ομάδων. Οι νταμπλούχοι ήταν ασταμάτητοι πλέον από τα 6.75 με τον Άντι Ράουτινς των έξι τριπόντων να πρωταγωνιστεί σε αυτόν τον τομέα ενώ στην άμυνα δεν περνούσε πλέον… τίποτα. Το μπάσκετ που παίχτηκε στα τελευταία λεπτά θύμισε περισσότερο μπάσκετ αλάνας παρά ευρωπαϊκό κάτι που ήταν απολύτως λογικό μιας και όλα είχαν κριθεί. Με τον Παπαδάκη να έχει βρει τρία τρίποντα και τον Ράουτινς να έχει φτάσει πλέον τα επτά ήρθε και κερασάκι στην τούρτα με τον Ίαν Βουγιούκα να σκοράρει και αυτός για τρεις υπογράφοντας το τελικό 117-79!

Ομαδικά στατιστικά:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 23/41 δίποντα, 21/33 τρίποντα, 8/11 βολές, 40 ριμπάουντ (32+8), 34 ασίστ, 9 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 τάπες.
    ΠΑΟΚ: 15/38 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 19/25 βολές, 37 ριμπάουντ (24+13), 16 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ατομικά στατιστικά:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 10 (1), Φριντέτ 8 (2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Καλάθης 5 (4 ασίστ, 3 λάθη), Γουάιλι 10, Ράις 15 (5/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ράουτινς 21 (7/8 τρίποντα), Περσίδης, Βουγιούκας 9 (1), Παπαδάκης 9 (3/5 τρίποντα), Τζόνσον 3 (1), Μήτογλου 17 (8/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ).
    ΠΑΟΚ: Σμιθ 25 (1/3 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσόχλας, Μαργαρίτης 5 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπεστ 3 (0/2 σουτ, 3/4 βολές), Σαρικόπουλος 7 (4 ριμπάουντ), Ρετ 2 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (1/9 σουτ), Καρράς 2, Χατζηνικόλας 3 (1), Γουίλιαμς 10 (5/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σόρτερ 15 (4/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ).