Διούδης-ΠΑΟΚ σημειώσατε… Χ!

Με το Σωκράτη Διούδη να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση επί των ημερών του στον Παναθηναϊκό, το τριφύλλι» αναδείχθηκε ισόπαλο με 0-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι-οφ της Superleague.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη, για τουλάχιστον 65′, ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και σε ουκ ολίγες επιθετικές ενέργειες του «δικεφάλου» γλύτωσαν χάρη στο Σωκράτη Διούδη, ο οποίος πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του.

Με αυτό το βαθμό το «τριφύλλι» παρέμεινε στην 4η θέση φτάνοντας τους 46 βαθμούς σε 28 αναμετρήσεις.

Πρώτο ημίχρονο

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με απρόοπτο για τον Παναθηναϊκό καθώς ο Νατζ τραυματίστηκε στη προθέρμανση και τη θέση του στην αρχική ενδεκάδα πήρε ο Γιάννης Μπουζούκης.

Τη πρώτη πολύ μεγάλη στιγμή της αναμέτρησης δημιούργησε ο ΠΑΟΚ (3′), ο οποίος μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ. Ο Μπίσεσβαρ βρέθηκε στη περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Διούδης έδιωξε εντυπωσιακά με το ένα χέρι σε κόρνερ! Τρία λεπτά αργότερα (6′) ο «δικέφαλος» απείλησε εκ νέου. Ο Πέλκας έκανε πολύ ωραία ενέργεια περνώντας τρεις ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού», βρήκε δεξιά τον Λημνιό αλλά το σουτ του τελευταίο έδιωξε εντυπωσιακά με το ένα χέρι ο Διούδης.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (12′) η ομάδα της Θεσσαλονίκης απείλησε, για μία ακόμη φορά, τη «πράσινη» εστία. Ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από την αριστερή πλευρά, η μπάλα έφτασε στο Βιερίνια αλλά το σουτ του Πορτογάλου μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο Διούδης.

Περίπου δεκαπέντε λεπτά αργότερα (27′) ο «δικέφαλος» έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ! Ο Λημνιός μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ, ο Διούδης απομάκρυνε με το πόδι ενώ εν συνεχεία το σουτ του Πέλκα βρήκε στον Ινσούα με τον Αργεντίνο να διώχνει σε κόρνερ.

Περίπου δέκα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (34′) ο ΠΑΟΚ είχε νέα ευκαιρία να σκοράρει αλλά η κεφαλιά του Πέλκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μετά τη σέντρα του Μπίσεσβαρ από την αριστερή πλευρά, πέρασε πάνω από την εστία του, εκπληκτικού σήμερα, Σωκράτη Διούδη. Η πρώτη τελική για την ομάδα του Γιώργου Δώνη πραγματοποιήθηκε στο 45′ όταν ο Μπουζούκης με απευθείας χτύπημα φάουλ δε κατάφερε να «παραβιάσει» την εστία του Πασχαλάκη. Αυτή επί της ουσίας ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 0-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο απειλητικός και να δημιουργεί ευκαιρία για γκολ. Στο 47′, πιο συγκεκριμένα, ο Πέλκας, μετά από μία πολύ όμορφη συνεργασία με συμπαίκτη του, βγήκε τετ-α-τετ με τον Διούδη αλλά δε κατάφερε, για ακόμη μία φορά, να «νικήσει» τον Έλληνα γκολκίπερ.

Επτά λεπτά αργότερα (54′) ο Παναθηναϊκός έκανε τη τρίτη του τελική στο παιχνίδι. Ο Αγιούμπ εκτέλεσε το φάουλ λίγο έξω από τη περιοχή αλλά η μπάλα βρήκε σε αμυντικό του ΠΑΟΚ και πέρασε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα (55′) η ομάδα του Φερέιρα απείλησε ξανά με αντεπίθεση αλλά το τελείωμα του Άκπομ δε δυσκόλεψε καθόλου τον Διούδη, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα, Δύο λεπτά αργότερα (57′) ήταν η σειρά του Λάμπρου να απειλήσει τον Διούδη αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας έλεγχε τη κλειστή του γωνιά και μπλόκαρε χωρίς πολύ μεγάλη δυσκολία.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε κάπως με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν κάποια κλασική ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες. Αυτό το τέμπο συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά και οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Ένα λεπτό πριν από το τέλος (89′) το «τριφύλλι» έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ δημιουργώντας τη καλύτερη στιγμή του στην αναμέτρηση. Ο Κολοβός έκανε σέντρα σουτ ο Καμπετσής δεν βρήκε τη μπάλα όπως ήθελε και αυτή πέρασε σύριζα έξω από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πήγε να «ανάψει» το ματς μετά από αψιμαχία των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων με τους ψυχραιμότερους, πάραυτα, να παρεμβαίνουν.