Κυριάρχησε, ισοφάρισε και παίζει την πρόκριση την Κυριακή!

Χωρίς πολλά πολλά και με απόλυτη συγκέντρωση ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ και ισοφάρισε σε 1-1 τους ημιτελικούς.

Οι «πράσινοι» έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα στον πρώτο αγώνα. Κάπως έτσι ήθελαν μόνο νίκη για να μην αποκλειστούν πρόωρα από το Final-4 του πρωταθλήματος.

Το ματς:

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν χαρακτηριστικά με καμία από τις δύο ομάδες να μην ξεχωρίζει. Προς το τέλος του σετ ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του σετ και παρότι ο ΠΑΟΚ έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή έκανε το 1-0. Το δεύτερο σετ ήταν μια τυπική διαδικασία με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να το «καθαρίζουν» από νωρίς. Το τρίτο σετ ήταν και το τελευταίο μιας και οι «πράσινοι» αυτή τη φορά κράτησαν σε καλά επίπεδα την απόδοσή τους και τελείωσαν την αναμέτρηση με 3-0 σετ.

1ο σετ:

Στην αρχή του αγώνα καμία από τις δύο ομάδες δεν ξεχώρισε. Για αρκετή ώρα προχωρούσαν «παρέα» στο σκορ. Αυτό σταμάτησε λίγο μετά την πρώτη δεκάδα των πόντων όταν και ο Παναθηναϊκός «ξέφυγε» με 13-10. Παρά το γεγονός ότι το σκορ έφτασε στο 20-17 υπέρ των «πράσινων» ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και έφτασε σε δύο set points. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου όμως άντεξαν και έκαναν το 1-0 με σκορ 29-27.

Η διακύμανση του σετ: 8-7, 13-16, 29-27

2ο σετ:

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο σετ ήταν εντυπωσιακό. Το «τριφύλλι» πολύ νωρίς είχε προβάδισμα έξι πόντων (8-2) κυριαρχώντας στο μπλοκ και παίρνοντας το μάξιμουμ από το σερβίς του Πανταλέων. Οι «πράσινοι», με τον Ρανγκέλ να ξεχωρίζει, κράτησαν τον έλεγχο στην συνέχεια και έκαναν με χαρακτηριστική άνεση το 2-0 στα σετ με σκορ 25-17.

Η διακύμανση του σετ: 8-2, 16-9, 25-17

3ο σετ:

Συνέχισαν από εκεί που το άφησαν λίγα λεπτά πριν το ματς οι παίκτες του Ανδρεόπουλου στο τρίτο σετ. Πήραν γρήγορα το προβάδισμα και διατήρησαν την διαφορά για αρκετή ώρα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και παρότι την έφτασε στους τρεις, δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο. Οι τελευταίοι ήταν τυπική διαδικασία και ο Παναθηναϊκός με σκορ πήρε το ματς με 3-0 σετ.

Η διακύμανση του σετ: 5-8, 16-10, 25-18

MVP ο φοβερός Αλέξανδρος Ράπτης με πάνω από 80% στις επιθέσεις του ενώ από κοντά και ο Ρανγκέλ βοήθησε πάρα πολύ.

Τα σετ: 29-27, 25-17 ,25-18