Έκανε «πλάκα» στον ΠΑΣ και «χτίζει» σερί!

Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο, νίκησε εύκολα με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Superleague. «Πάτησε» τετράδα το «τριφύλλι»!

Η αναμέτρηση:

Στο 6′ ο Σάλιακας είδε την πρώτη κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση, για μαρκάρισμα πάνω στον Παλάσιος. Ο Ζοσέ Μαουρίσιο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 19′, προσπάθησε να απειλήσει την εστία του ΠΑΣ, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά άουτ. Στο 35′ ο Χουάν Περέα δέχθηκε κίτρινη κάρτα για αντικανονική ενέργεια πάνω στον Σάντσες. Ο Περέα, με δυνατό σουτ, προσπάθησε να απειλήσει την «πράσινη» εστία όμως ο Μπρινιόλι μπλόκαρε εύκολα (39′). Στο 43ο λεπτό ο ΠΑΣ έφτασε μία ανάσα από το γκολ, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα να καταλήγει στο δοκάρι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 0-0

Στο 54′, ο Βιγιαφάνιες βρήκε με εξαιρετικό τρόπο τον Χουάνκαρ, εκείνος σέντραρε και ο Μαουρίσιο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στην Λεωφόρο κάνοντας το 1-0! Αϊτόρ και Καρλίτος πέρασαν εκτός αγωνιστικού χώρου, με τους Μακέντα και Βιτάλ να περνούν στην θέση τους (67′). Στο 68′, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, ο Φακούντο Σάντσες έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-0 για το «τριφύλλι»! Στο 80′ ο Χατζηγιοβάνης πήρε την θέση του Παλάσιος ενώ στο 90ο λεπτό ο Αλεξανδρόπουλος αντικατέστησε τον Μαουρίσιο.