Παναθηναϊκή… γιορτή και τίτλος!

Ο Παναθηναϊκός, στα πλαίσια μίας «γιορτής» του ομίλου, νίκησε σε φιλική αναμέτρηση τον Πρωτέα Βούλας με 64-42. Στέφθηκαν και τυπικά πρωταθλήτριες οι «πράσινες», ρεσιτάλ από τον κόσμο του «τριφυλλιού» στον Τάφο του Ινδού!

Κατά την διάρκεια του ημιχρόνου βραβεύτηκαν από τον Ερασιτέχνη αρκετοί αθλητές του Παναθηναϊκού Αθλητικού Ομίλου, ενώ μετά το τέλος της αναμέτρησης, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του «τριφυλλιού» πανηγύρισε και τυπικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, σηκώνοντας την κούπα στο κλειστό της Λεωφόρου.

Η αναμέτρηση:

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, μένοντας χαμηλά στο σκορ. Με σουτ της Τσάτσιτυ Ριντ από μέση απόσταση, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τρεις (7-4). Το τρίποντο της Χατζηγιακουμή ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις για τον Πρωτέα (7-11), με την Χόλμς να απαντάει από τα 6,75 και να διαμορφώνει το 10-11. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις «πράσινες» να βρίσκονται στο -2 (10-12).

Με καλάθι της Βιντσιλαίου, η αναμέτρηση ήρθε στα ίσια για τις δύο ομάδες (14-14). Παναθηναϊκός και Πρωτέας Βούλας συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ (19-20), με την αναμέτρηση να θυμίζει γιορτή και τους οπαδούς του «τριφυλλιού» να δίνουν ρεσιτάλ στις εξέδρες. Το τρίποντο της Λύμουρα και το καλάθι της Ριντ εκτόξευσαν την διαφορά στους ένδεκα πόντους (31-20), με τον Παναθηναϊκό να πατάει… γκάζι στην αναμέτρηση. Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με το «τριφύλλι» να προηγείται με 35-22.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τις «πράσινες» να κρατούν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (37-23). Το καλάθι της Ριντ «ξεκόλλησε» τον Παναθηναϊκό και επανάφερε την διαφορά στους δεκατέσσερις (42-28). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να βρίσκονται στο +14 (45-31).

Με σουτ τριών πόντων της Στακ, οι «πράσινες» ανέβασαν την διαφορά στους δεκαεννιά (50-31), ενώ ο ρυθμός συνέχισε να ανεβαίνει, με το προβάδισμα να αγγίζει τους είκοσι τρείς πόντους (58-35). Τελικά, οι «πράσινες» επικράτησαν εύκολα του Πρωτέα Βούλας με 64-42, στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 35-22, 45-31, 64-42