Ναι, αυτό ήταν ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ την Ρεάλ Μαδρίτης με 87-86, στα πλαίσια της 31ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Τελευταία εντός έδρας αναμέτρηση για το «τριφύλλι» στην διοργάνωση.

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για 40 λεπτά, το «τριφύλλι» νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ. Πολυτιμότερος για τους «πράσινους» ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος… διέλυσε όλες τις στατιστικές.

Με σουτ μέσης απόστασης του Ιωάννη Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 7-4 στο ξεκίνημα. Το μακρινό τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς ανέβασε την διαφορά στους επτά (12-5), την ώρα που ο Παπαγιάννης έβγαζε την μία άμυνα μετά την άλλη, κερδίζοντας όλες τις μάχες από τον Ταβάρες. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου νίκησε τον Πουαριέ και διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους ένδεκα πόντους (16-5). Το χουκ του Καββαδά επανάφερε την διαφορά στους ένδεκα πόντους (20-9), με τους «πράσινους» να ελέγχουν το ματς και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 22-11.

Με τρίποντο του Ερτέλ, οι Μαδριλένοι πλησίασαν στους οκτώ (24-16). Το καλάθι του Παπαγιάννη ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (29-19). Η Ρεάλ «έτρεξε» ένα μικρό σερί και κατάφερε να μειώσει στους έξι (31-25). Το τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς… ξεκόλλησε επιθετικά το «τριφύλλι» (34-25) ενώ το χουκ του Παπαγιάννη ανέβασε την διαφορά στους ένδεκα (36-25). Ένα 5-0 σερί από τους φιλοξενούμενους, κατέβασε την διαφορά στους πέντε (31-25). Με σουτ μέσης απόστασης του Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με εννέα (41-32), σκορ το οποίο ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Το καλάθι του Παπαγιάννη ανέβασε την διαφορά και πάλι πάνω από τους δέκα (45-34). Με κάρφωμα του Ιωάννη Παπαπέτρου στον αιφνιδιασμό, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 51-39. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Τόμπικνς, κατέβασαν την διαφορά στους εννιά (53-44). Το τρίποντο του Ρούντι Φερνάντες διαμόρφωσε το 56-49, με την Ρεάλ να επιστρέφει. Με σουτ τριών πόντων του Σέρχιο Γιουλ, οι Μαδριλένοι πλησίασαν στους δύο πόντους (56-54). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου από τα 8,5 μέτρα, με τον Παναθηναϊκό προηγείται με 59-54.

Ο Έβανς έκανε… πόστερ τον Ταβάρες και κάρφωσε πάνω τού, ανεβάζοντας την διαφορά στους επτά (63-56). Το κάρφωμα του Παπαγιάννη πάνω στον Πουαριέ διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους εννιά (69-60). Με σουτ μέσης απόστασης του Μέικον, το «τριφύλλι» έφτασε στο +10 (73-63) ενώ το τρίποντο του Αμερικάνου εκτόξευσε την διαφορά στους δεκατρείς (76-63). Με τρίποντο του Ερτέλ, η Ρεάλ πλησίασε στους εννιά (78-69). Το νέο σουτ τριών πόντων του Γάλλου γκαρντ κατέβασε την διαφορά στους πέντε (80-75). Ο Σαντ-Ρος έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο και έδωσε… ανάσα στο «τριφύλλι», διαμορφώνοντας το 83-75. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη με 87-86 απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτη στα πλαίσια της 31ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-32, 59-54, 87-86