«Σβηστή» πρόκριση στους «32»!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ την Σπάρτακ Μιγιάβα στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια του δεύτερου αγώνα της φάσης των «64» του CEV Challenge Cup.

Οι «πράσινοι», οι οποίοι χρειάζονταν μόλις δύο σετ για την πρόκριση μετά το 1-3 στην Σλοβακία, επικράτησαν άνετα της Σπάρτακ με 3-1 σετ και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Με επίθεση του Φερνάντο Ερνάντεζ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 5-3 στο ξεκίνημα του σετ. Οι Σλοβάκοι ανέβασαν ρυθμό και ισοφάρισαν σε 8-8, βάζοντας δύσκολα στο «τριφύλλι». Η δυνατή επίθεση του Κόβαρ από την πίσω ζώνη έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό (12-9). Οι «πράσινοι» , ανεβάζοντας την απόδοση τους, ξέφυγαν με πέντε (17-12), αναγκάζοντας τον προπονητή της Σπάρτακ να καλέσει τάιμ άουτ. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-16 και έκανε το 1-0.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στην αρχή του τρίτου σετ (7-6). Οι «πράσινοι» πάτησαν… γκάζι και με άσσο του Ερνάντεζ ξέφυγαν με τέσσερις πόντους (13-9). Η επίθεση του Γιάκομπσεν ανέβασε την διαφορά στους πέντε (17-12), με το «τριφύλλι» να ελέγχει το δεύτερο σετ. Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το δεύτερο (25-17) και έκανε το 2-0.

Οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν με 1-4 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με επίθεση του Μπάση, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 6-6. Ο Φερνάντο Ερνάντεζ, με εκπληκτικό χτύπημα, έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (14-12) στο «τριφύλλι». Με επίθεση του Κωστόπουλου, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 20-18. Εν τέλει, η Σπάρτακ έκανε την ανατροπή και κατέκτησε το τρίτο σετ με 26-28.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ (5-5). Με επίθεση του Κωστόπουλου, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 9-9. Οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν με 12-15, βάζοντας ξανά δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Το μπλοκ του «τριφυλλιού» σταμάτησε την επίθεση της Σπάρτακ και η διαφορά μειώθηκε στους δύο (19-21). Με μπλοκ του Μάρκου, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 24-23 και εν τέλει ο Παναθηναϊκός κατέκτησε με 25-23.

Τα σετ: 25-16, 25-17, 26-28, 25-23