«Σφράγισε» την τρίτη θέση!

Ο Παναθηναϊκός σ’ ένα συγκλονιστικό ματς νίκησε στο τάι μπρέικ (3-2 σετ) την Θέτις Βούλας στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Επική ανατροπή στο τάι μπρέικ για τις «πράσινες». Εξασφάλισαν την τρίτη θέση οι παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη!

1ο σετ:

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση και έδωσε την ευκαιρία στην Θέτιδα να προηγηθεί με τρεις πόντους (9-12). Οι «πράσινες» αντέδρασαν και προηγήθηκαν με δύο (16-14) σ’ ένα πολύ οριακό σετ.

Η διαφορά μάλιστα έφτασε τους τρεις πόντους (18-15) με τον προπονητή της Θέτιδας να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η Σοφία Κοσμά με άσσο διατήρησε την διαφορά στα ίδια επίπεδα (21-18) με το «τριφύλλι» να βάζει τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ.

Από το 23-18 η Θέτιδα μείωσε στους δύο (23-21) με τον Κυριάκο Καμπερίδη να καλεί τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» έφτασαν σε σετ μπολ με τρεις ευκαιρίες (24-21) και η Άννα Καλαντάντζε με πρώτο χρόνο χάρισε το σετ (25-21) στον Παναθηναϊκό.

2ο σετ:

Ισοδύναμο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες στο δεύτερο σετ χωρίς καμία εκ των δύο να καταφέρνει να ξεφύγει γρήγορα στο σκορ (5-5). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με την Θέτιδα να παίρνει το προβάδισμα (13-14).

Σ’ έναν πολύ κρίσιμο σημείο τελικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18-18 σ’ ένα πολύ οριακό σετ ενώ με άσσο της Κοσμά και μπλοκ της Κωνσταντέλλου προηγήθηκε με δύο (20-18).

Οι παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη έφτασαν στο σετ μπολ με τέσσερις ευκαιρίες και στην επόμενη αμέσως φάση μετά από λάθος της Θέτιδας το σετ… βάφτηκε «πράσινο» (25-20).

3ο σετ:

Δυναμικό ξεκίνημα για τις φιλοξενούμενες οι οποίες γρήγορα ξέφυγαν με τέσσερις πόντους (0-4) αναγκάζοντας τον Κυριάκο Καμπερίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο (1-7) με την Θέτιδα να σοκάρει το «τριφύλλι».

Δεύτερο τάιμ άουτ κάλεσε ο προπονητής του Παναθηναϊκού βλέποντας τις «πράσινες» να μην έχουν στο πνεύμα του τρίτου σετ. Η διαφορά παρέμεινε σε απίστευτα επίπεδα (4-14) με την Θέτιδα να βάζει γερές βάσεις για την κατάκτηση του τρίτου σετ.

Η Κοσμά με χτύπημα από τα τρία μέτρα έριξε την διαφορά στους πέντε (12-17) και έβαλε τον Παναθηναϊκό ξανά στην διεκδίκηση του σετ. Η Οικονομίδου με άσσο έριξε ακόμη περισσότερο την διαφορά (13-17) αναγκάζοντας τον Νικολάκη να καλέσει τάιμ άουτ.

Η Διώτη κέρδισε το μπλοκ άουτ και έριξε την διαφορά στους δύο πόντους (15-17) με το «τριφύλλι» να επιστρέψει από το -10! Η Διώτη μπλόκαρε την επίθεση της Θέτιδας και το σετ ήρθε στα ίσια (17-17).

Το φινάλε του σετ ήταν δραματικό με την Θέτιδα να βρίσκεται μπροστά με δύο πόντους (20-22). Οι φιλοξενούμενες έφτασαν σε σετ μπολ με τρεις ευκαιρίες για την κατάκτηση του σετ (21-24). Το σερβίς της Κωνσταντέλλου κατέληξε άουτ (22-25) και η Θέτιδα μείωσε σε 2-1 σετ.

4o σετ:

Κακό ξεκίνημα και στο τέταρτο σε για τον Παναθηναϊκό με την Θέτιδα να παίρνει γρήγορα σημαντικό προβάδισμα (2-6). Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο (2-8) με τον Καμπερίδη να καλεί γρήγορα και το δεύτερο τάιμ άουτ του.

Η διαφορά παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα (5-13) με την Θέτιδα να είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του σετ. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει την διαφορά όμως η Θέτιδα διατήρησε το προβάδισμα (14-20).

Με πόντο της Οικονομίδου το «τριφύλλι» μείωσε στους πέντε (17-22) αναγκάζοντας τον προπονητή της Θέτιδας να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά έπεσε στους τρεις (21-24) με το «τριφύλλι» να κάνει την τελευταία του προσπάθεια στο σετ.

Η Κοσμά με δύο συνεχόμενους άσσους μείωσε την διαφορά στον έναν πόντο (23-24) βάζοντας… φωτιά στο σετ. Η Κοσμά πέτυχε και τρίτη διαδοχικό άσσο και έστειλε το σετ στην παράταση (24-24)! Τελικά η Θέτιδα κατέκτησε το σετ (24-26) και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

5ο σετ:

Το καλό σερβίς της Οικονομίδου έδωσε επί της ουσίας το πρώτο «πράσινο» προβάδισμα στο τάι μπρέικ (3-2). Η Θέτιδα ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε με δύο πόντους (5-7) σ’ ένα κρίσιμο σημείο.

Η Κοσμά με δυνατό χτύπημα μείωσε στους τρεις (6-9) ενώ δύο φάσεις αργότερα η Κελεσίδη με πρώτο χρόνο μείωσε την διαφορά στον πόντο (8-9). Η διαφορά ξέφυγε ξανά (9-12) με την Θέτιδα να βρίσκεται μία ανάσα από την νίκη.

Η Καλαντάντζε με μπλοκ έριξε την διαφορά στους δύο (11-13) δίνοντας το… φιλί της ζωής στο «τριφύλλι». Πρώτος χρόνος της Καλαντάντζε και ο Παναθηναϊκός μειώνει στον πόντο (12-13). Η Οικονομίδου με πανέξυπνο πλασέ έδωσε τον πόντο στον Παναθηναϊκό (13-13).

Οι «πράσινες» έφτασαν σε ματς μπολ με μία ευκαιρία και η Κωνσταντέλλου με άσσο έδωσε την νίκη στον Παναθηναϊκό!

Τα σετ: 25-21, 25-20, 22-25, 24-26, 15-13