• Monday, August 19, 2019

ΠΑΟ-Βιγιαρεάλ: Ένα ωραίο παραμύθι που τελείωσε πρόωρα

Όπως θυμάστε οι περισσότεροι, την περίοδο 2008-2009, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια φιλόδοξη πορεία στο Τσάμπιονς Λιγκ, η οποία, όμως, μπορούσε να προχωρήσει ακόμη περισσότερο. Ο Απόστολος Μπουραντώνης αφηγείται το άδοξο τέλος μιας ιστορίας που θα γραφόταν με χρυσά γράμματα στο ήδη γεμάτο βιβλίο του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός εκείνης της περιόδου έδειξε στο κοινό του ότι ήταν φτιαγμένος για μεγάλες Ευρωπαϊκές βραδιές, όπως κι έγινε. Με δύο θριάμβους σε Βρέμη (0-3 τη Βέρντερ) και Μιλάνο (0-1 την Ίντερ), άλλο ένα τρίποντο στο ΟΑΚΑ (1-0 την Ανόρθωση), μία επαρκή ισοπαλία στην Αθήνα (2-2 με τη Βέρντερ) και δύο ήττες από Ίντερ (0-2 στο ΟΑΚΑ) και Ανόρθωση (3-1 στην Κύπρο), η ομάδα με προπονητή τότε το Χενκ Τεν Κάτε, πήρε 10 πολύτιμους βαθμούς και, παράλληλα, την πρωτιά στον όμιλο, που του προσέφερε μια μεγαλοπρεπή πρόκριση στη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Εκεί, τον περίμενε η ισπανική Βιγιαρεάλ. Στο πρώτο παιχνίδι, στο ”Μαδριγάλ” οι δύο ομάδες είχαν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Το 0-1 έγινε στο 59′ έπειτα από ένα έξοχο σουτ του Γιώργου Καραγκούνη, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, τα ”κίτρινα υποβρύχια” έφτασαν στην ισοφάριση, από τη στιγμή που ο Τζουζέπε Ρόσι ευστόχησε από την ”εσχάτη των ποινών”. Μετά από το σκορ αυτό, μπορεί εύκολα να καταλάβει κανείς ότι ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση, αλλά το σκορ αυτό έκρυβε και τις δικές του παγίδες. Αν οι ”πράσινοι” κρατούσαν το μηδέν στην άμυνα, τότε θα πέρναγαν ανεξάρτητα από το τελικό σκορ του αγώνα. Έτσι, το σύνολο του Τεν Κάτε πήγε να τα παίξει όλα για όλα, προκειμένου ο Παναθηναϊκός να γράψει ξανά ιστορία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τις δύο ομάδες να μένουν σε ένα κλειστό παιχνίδι, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός του Τεν Κάτε, αλλά και η Βιγιαρεάλ του Πελεγκρίνι εστίαζαν στις άμυνές τους, οι οποίες έπαιζαν πολύ σημαντικό ρόλο για τέτοιου είδους παιχνίδια. Στη συνέχεια, όμως, ο ρυθμός του παιχνιδιού άρχισε να αλλάζει και η ομάδα που έβγαινε πιο συχνά στο προσκήνιο ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επέλεξε να βγει από το καβούκι του και να μη μείνει στο 0-0, αλλά να κλειδώσει την πρόκριση νωρίτερα. Βέβαια, η ζωντάνια του Παναθηναϊκού πείσμωσε τη Βιγιαρεάλ, η οποία αποφάσισε να απαντήσει και να βγαίνει συχνότερα στην κόντρα, δημιουργώντας κλασικές ευκαιρίες, κυρίως με τον Ιμπαγάσα και το Νίχατ, οι οποίες σταματούσαν στον Γκαλίνοβιτς ή εκτός εστίας. Το παιχνίδι γινόταν αμφίρροπο και το θέαμα ήταν άκρως ενδιαφέρον εκατέροθεν. Παναθηναϊκός και Βιγιαρεάλ κυνηγούσαν αμφότεροι την πρόκριση και το ημίχρονο έληξε με τη λευκή ισοπαλία, η οποία ήταν σκορ πρόκρισης για τους ”πράσινους”, αλλά από τη στιγμή που απέμενε τουλάχιστον ένα ημίχρονο ακόμη, ήταν ένα σκορ το οποίο έκρυβε παγίδες και για τις δύο ομάδες και κρατούσε όλα τα ενδεχόμενα πρόκρισης ανοιχτά.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν έτοιμο να ξεκινήσει και η εξέδρα στο ΟΑΚΑ ”έβραζε”, προκειμένου να δώσει την απαραίτητη στήριξη στους παίκτες του Παναθηναϊκού. Bέβαια, το ξεκίνημα δεν ήταν και το καλύτερο για τους γηπεδούχους, καθώς τα ”κίτρινα υποβρύχια” του Πελεγκρίνι άνοιξαν το σκορ και είχαν, πλέον, σκορ πρόκρισης. Στο 49′, ο Ρόσι έβγαλε μπαλιά από τα αριστερά και ο Άριελ Ιμπαγάσα με ένα όμορφο σουτ έκανε το 0-1, αλλάζοντας τα δεδομένα στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός, όμως, ξύπνησε γρήγορα και πήρε αυτό που ήθελε. Στο 56′, ο Γιώργος Καραγκούνης εκτέλεσε ένα κόρνερ, το οποίο αποδείχθηκε σέντρα μοιρογνωμονίου για το Βαγγέλη Μάντζιο, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και έκανε το ΟΑΚΑ να σείεται από τις εκδηλώσεις λατρείας των φίλων του Παναθηναϊκού. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε ξανά στο μηδέν, διότι αν αυτό ήταν το τελικό σκορ, θα χρειαζόταν η διαδικασία της παράτασης ή και των πέναλτυ. Με τα αν, όμως, δε γράφεις ιστορία. Το παιχνίδι είχε ακόμα δρόμο μπροστά του. Αυτό αποδείχθηκε στο 70′, όταν η Βιγιαρεάλ ξεχύθηκε ξανά σε αντεπίθεση. Ο Ιμπαγάσα συμμετείχε ξανά στη φάση, αλλά αυτή τη φορά σε ρόλο δημιουργού, καθώς τροφοδότησε ιδανικά το νεοεισελθόντα στο δεύτερο ημίχρονο, Γιορέντε (είχε αντικαταστήσει στο 46′ το Νίχατ), και αυτός με τη σειρά του σούταρε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Γκαλίνοβιτς και γράφοντας το 1-2 για τον ισπανικό σύλλογο. Αυτή η φάση αποδιοργάνωσε τον Παναθηναϊκό, διότι για να προκριθεί, έπρεπε να γυρίσει το παιχνίδι σε 20 λεπτά. Οι γηπεδούχοι σάστισαν και δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μάσιμο Μπουσάκα, σφύριξε για τελευταία φορά στην αναμέτρηση και ο Παναθηναϊκός αποχαιρέτησε το Τσάμπιονς Λιγκ για την περίοδο 2008-2009, κάτι που επέτρεψε στη Βιγιαρεάλ να συνεχίσει στη διοργάνωση. Για την ιστορία, τα ”κίτρινα υποβρύχια” αποκλείστηκαν στην αμέσως επόμενη φάση της διοργάνωσης, δηλαδή στα προημιτελικά, από την Άρσεναλ, με συνολικό σκορ 1-4 (1-1 στο ”Μαδριγάλ”, 3-0 στο ”Έμιρεϊτς). Ο Παναθηναϊκός, όμως, έζησε ένα όνειρο, το οποίο απώλεσε την ευκαιρία να συνεχίσει, και το τερμάτισε με άδοξο τρόπο, καθώς μπορούσε άνετα να πάει παρακάτω. Από εκεί και πέρα, οι ”πράσινοι” κρατούν την πορεία που έκαναν στην υπόλοιπη διοργάνωση, διότι, όπως αναφέρθηκε στην έναρξη του άρθρου, πήραν στα προηγούμενα παιχνίδια, αποτελέσματα που από μόνα τους έγραψαν τη δική τους Παναθηναϊκή ιστορία.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι, Σαλπιγγίδης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Γκάμπριελ (74′ Χριστοδουλόπουλος), Καραγκούνης, Σιμάο, Βύντρα, Βαβζίνιακ (86′ Ρουκάβινα), Μάντζιος, Νίλσον.