«Άσφαιρος» ξανά…

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε ισόπαλος (0-0) με τον Βόλο στην Λεωφόρο στα πλαίσια φιλικής αναμέτρησης.

Ακόμη ένα «άσφαιρο» ματς για το «τριφύλλι», το οποίο δεν κατάφερε να βρει σκορ σε ακόμη ένα ματς. Πλέον, οι «πράσινοι» στρέφουν στην προσοχή τους στην «πρόβα τζενεράλε» κόντρα στην Φόλενταμ (28/7, 19:30).

Η αναμέτρηση:

Νευρικό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες στην Λεωφόρο, με πολλά λάθη εκατέρωθεν. Οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να πλησιάσουν απειλητικά την εστία των φιλοξενούμενων.

Οι Βολιώτες έφτασαν κοντά στο γκολ κατά την διάρκεια του 38ου λεπτού, όταν ο Φαν Βερτ έφυγε στην αντεπίθεση, έφτασε στην περιοχή του «τριφυλλιού» αλλά νικήθηκε από τον Μπρινιόλι. Στο 44′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το γκολ, όμως το τελείωμα του Φαν Βερτ σαμάτησε στο δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (0-0) στην Λεωφόρο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Τσέριν αντικατέστησε τον Καρλίτος. Στο 52′ οι «πράσινοι» έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο ματς, όταν ο Φώτης Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή, με τον Κλέιμαν να διώχνει.

Ο Έλληνας φορ άγγιξε για δεύτερη φορά το γκολ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά το σουτ που επιχείρησε μέσα στην περιοχή (58′). Λοντίγκιν, Γκάνεα, Σάντσες, Βαγιαννίδης, Σάρλια, Πούγγουρας και Καμπετσής πέρασαν ως αλλαγή στη θέση των Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Κώτσιρα, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Ιωαννίδη, Αλεξανδρόπουλου. Στο 71′ ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο 1-0, όμως ο Αϊτόρ δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο του Βόλου από πλεονεκτική θέση.

Σαρδέλης, Φρόκου και Ηλιάδης αντικατέστησαν τους Παράσιος, Πέρεθ και Αϊτόρ (77′).

Εν τέλει, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με την φιλική αναμέτρηση να λήγει στο 0-0.