«Πράσινος»… περίπατος και τώρα Ολυμπιακός!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 84-66 τα Χανιά στα πλαίσια της 4ης και προτελευταίας αγωνιστικής του Β΄ γύρου της Α1 μπάσκετ των γυναικών. Παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας το «τριφύλλι» και παίζει τον… μισό τίτλο του πρωταθλητή το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα του Ολυμπιακού (8/5, 15:00).

Το «τριφύλλι» συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με τον Ολυμπιακό να παραμένει δεύτερος. Οι δύο ομάδες θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στην τελευταία αγωνιστική του Β’ γύρου, με το άγχος να είναι στην πλευρά των Πειραιωτών, καθώς αν το «τριφύλλι» πάρει την νίκη θα ξεκινήσει στους τελικούς με 2-0 και παράλληλα θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας. Σε περίπτωση που οι «ερυθρόλευκοι» κερδίσουν, η σειρά θα ξεκινήσει από το 1-1, με το πλεονέκτημα να ανήκει στον Ολυμπιακό.

Το ματς:

Με τρίποντο της Ντράμοντ τα Χανιά προηγήθηκαν με 2-5 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Το σουτ τριών πόντων της Κόλμπι Μόργκαν έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (5-5). Οι «πράσινες» πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με τρίποντο της Άσπας Καλαμπάκου (8-5). Με καλάθι της Τζάκσον οι φιλοξενούμενες πήραν κεφάλι στο σκορ (8-9).

Το χουκ της Ρούλας Μούλη έφερε στα ίσια την αναμέτρηση (12-12). Το νέο καλάθι της Ελληνίδας φόργουορντ έφερε στο -1 το «τριφύλλι» (14-15). Η Τσάστιτυ Ριντ, με σουτ μέσης απόστασης, έδωσε προβάδισμα στις«πράσινες» (16-15). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +4 (20-16).

Το τρίποντο της Φαίης Κωτούλα ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους επτά πόντους (23-16). Με καλάθι και φάουλ της Μούλη οι «πράσινες» εκτόξευσαν το προβάδισμα στους δώδεκα (28-16). Οι δύο εύστοχες βολές της Μόργκαν επανάφεραν την διαφορά στους δώδεκα πόντους (31-19). Με πέντε συνεχόμενους πόντους, τα Χανιά πλησίασαν στους επτά (31-24).

Το καλάθι της Κόλμπι Μόργκαν ξεκόλλησε επιθετικά το «τριφύλλι» (33-24). Η διαφορά ανέβηκε ξανά πάνω από τους δέκα, μετά από καλάθι της Διέλα στον αιφνιδιασμό (37-24). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να προηγείται με ένδεκα πόντους (37-26).

Το τρίποντο της Ντράμοντ έριξε την διαφορά στους έξι για τα Χανιά (37-31). Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυναμική στο τρίτο δεκάλεπτο και παρέμειναν κοντά στο σκορ (41-35). Το σουτ τριών πόντων της Κόλμπι Μόργκαν ξεκόλλησε επιθετικά τις «πράσινες» (44-35). Με σουτ από τα 6,75 της Φαίης Κωτούλας, το «τριφύλλι» εκτόξευσε την διαφορά στους δώδεκα (47-35).

Το σερί τριπόντων συνεχίστηκε από τον Παναθηναϊκό, με την Λολίτα Λύμουρα να ανεβάζει ξανά την διαφορά στους δώδεκα (50-38). Με τρίποντο της Φαίης Κωτούλα, το «τριφύλλι» ξέφυγε με δεκατρείς πόντους (53-40). Το καλάθι της Κόλμπι Μόργκαν έδωσε… αέρα δεκαέξι πόντων στις «πράσινες» (58-42). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 62-48.

Η διαφορά έφτασε πρώτη φορά τους δεκαεννέα πόντους, μετά από καλάθι της Ριντ στον αιφνιδιασμό (67-48). Το «τριφύλλι» κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα στους εικοσιένα πόντους, μετά από καλάθι της Λύμουρα στο ανοιχτό γήπεδο (73-52). Ουσιαστικά η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να παίρνουν μία άνετη νίκη απέναντι στα Χανιά με 84-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 37-26, 62-48, 84-66