Από πότε είναι αυτή η εφημερίδα;

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 89-65 την Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Παρ’ ότι βρέθηκε στο -15 μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το «τριφύλλι» πραγματοποίησε το καλύτερο ημίχρονο της σεζόν και κατάφερε να νικήσει εύκολα τους Λιθουανούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Πάρις Λι, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους.

Η αναμέτρηση:

Οι Λιθουανοί μπήκανε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 4-12 στα πρώτα τρία λεπτά του ματς. Ένα γρήγορο σερί των «πρασίνων» έκοψε την διαφορά στον πόντο (13-14). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο «πράσινο» σερί και πήραν νέο προβάδισμα με 15-21. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -5 (19-24).

Οι 2/2 βολές του Γκριγκόνις διαμόρφωσαν το 21-29, όμως το τρίποντο του Ντίμσα ανέβασε την διαφορά στους εννιά (23-32).Το καλάθι του Μπέικον έριξε την διαφορά στους ένδεκα (27-38). Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο -15 (27-42).

Το τρίποντο του Πάρις Λι έκοψε την διαφορά στους δέκα (32-42), με τον τεχνικό της Ζαλγκίρις να καλεί τάιμ άουτ. Με σουτ τριών πόντων του Γ. Καλαϊτζάκη, το «τριφύλλι» πλησίασε στους πέντε (40-45). Το τρίποντο του Μπέικον διαμόρφωσε το 47-50, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στο ματς. Ο Πάρις Λι συνέχισε να κάνει… πράγματα και θαύματα στο παρκέ του ΟΑΚΑ, βάζοντας μπροστά το «τριφύλλι» με σουτ τριών πόντων (54-52). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 64-58.

Το φλότερ του Ουόλτερς εκτόξευσε την διαφορά στους ένδεκα (69-58), με τον Παναθηναϊκό να κάνει ότι θέλει στο παρκέ. Ο Πάρις Λι συνέχισε τα… μαγικά του, ο Παπαγιάννης ξεκίνησε τα καρφώματα και το τρίποντο του Πονίτκα έστειλε την διαφορά στο +20 (80-60). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη με 89-65, επιστρέφοντας από το -15 του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65