Έμεινε στο Μιλάνο ο Παναθηναϊκός!

Την ήττα από την Ζαλγκίρις με 69-81 γνώρισε ο, για άλλη μια φορά ασταθής, Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας:

Ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε στο ματς με Νέντοβιτς, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Παπαγιάννης και Ουάιτ η πράσινη πεντάδα.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Παναθηναϊκού και σε συνδυασμό με τη δική τους, εξωπραγματική, ευστοχία ξέφυγαν στο +9 (8-17). Οι «πράσινοι» ήταν αργοί και στις δύο μεριές του παρκέ ενώ επίσης στην επίθεση ήταν προβλέψιμοι και χωρίς ιδέες. Παρά τις συνεχόμενες αλλαγές του Γιώργου Βόβορα η εικόνα δεν άλλαξε και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 12-24.

Στη συνέχεια η εικόνα επιθετικά άλλαξε, κυρίως χάρη στους Μακ και Μήτογλου. Παρόλα αυτά οι Λιθουανοί συνέχισαν να είναι εύστοχοι από όλες τις αποστάσεις. Χέιζ και Γκριγκόνις είχαν 7/7 με τον δεύτερο να έχει επίσης 18 πόντους πριν καν λήξει το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-43.

Το ξεκίνημα του «τριφυλλιού» στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εκρηκτικό. 8-0 σερί και το -10 έγινε -2 μέσα σε δύο λεπτά. Το ματς πλέον ξεκινούσε από την αρχή. Το πρόβλημα για τον Μάρτιν Σίλερ ήταν ότι ο καλύτερος του παίκτης, Μάριους Γκριγκόνις έκανε τρίτο φάουλ 16 λεπτά πριν το τέλος. Η εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν εντελώς διαφορετική, θυμίζοντας την «επαναφορά» που έκανε στο Μιλάνο πριν λίγες μέρες. Με τρία λεπτά στο ρολόι το σκορ έγινε 50-50. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε και με ένα 0-10 σερί σε ενάμιση λεπτό ξέφυγε ξανά. Οι παίκτες του Βόβορα «κόλλησαν» ξανά στην επίθεση και η τρίτη περίοδος τελείωσε στο 50-60.

Πλέον ο εξάστερος έπρεπε να κάνει την ίδια ανατροπή, αλλά με σαφώς λιγότερο χρόνο στο ρολόι. Οι Λιθουανοί έμοιαζαν για αρκετή ώρα να ελέγχουν την κατάσταση. Πέντε λεπτά πριν το τέλος η διαφορά παρέμενε στους 10 πόντους (60-70). Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Σκληραίνοντας στην άμυνα και παίζοντας με μυαλό στην επίθεση πλησίασε στους 5 (67-72). Το σερί δεν συνεχίστηκε για αρκετή ώρα με την Ζαλγκίρις να κρατάει τη διαφορά και να παίρνει το διπλό. Τελικό σκορ 69-81.