«Ξέρανε» την Ζενίτ και επέστρεψε στις νίκες!

Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ σε όλα τα σημεία του γηπέδου, νίκησε δύσκολα με 70-64 την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η αναμέτρηση:

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-7 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι Ρώσοι συνέχισαν να σκοράρουν ακατάπαυστα, την ίδια ώρα που οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν άστοχοι, με την διαφορά να ανεβαίνει στους δώδεκα (0-12). Ο Σαντ-Ρος πέτυχε τους πρώτους πόντους του «τριφυλλιού», μειώνοντας σε 3-12. Το εντυπωσιακό φόλοου-κάρφωμα του Τζέρεμι Έβανς έριξε την διαφορά στους επτά (7-14). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς, με τρίποντο και φάουλ, διαμόρφωσε το 11-16, με το προβάδισμα της Ζενίτ να πέφτει στους πέντε. Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, το σκηνικό δεν άλλαξε με τους Ρώσους να είναι σταθερά μπροστά και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ να βρίσκεται στο 15-23.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου, με 2/2 βολές, έριξε την διαφορά στους πέντε (19-24). Ένα σερί τεσσάρων πόντων (19-28) διεύρυνε το Ρωσικό προβάδισμα στους εννιά (19-28), όμως δύο τρίποντα από Μέικον και Νέντοβιτς επέτρεψαν στο «τριφύλλι» να πλησιάσει στους τρεις (25-28), με τον Τσάβι Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ. Ο Λεωνίδας Κασελάκης, με σουτ τριών πόντων, έφερε το ματς στα ίσα (28-28). Μετά την ισοφάριση οι… γκρι έκαναν ότι μπορούσαν για να δώσουν νέο προβάδισμα στην Ζενίτ, κάτι το οποίο κατάφεραν, με τους Ρώσους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με έξι (28-34). Το τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ κατέβασε την διαφορά στους επτά (31-38), σταματώντας το σερί 0-10 της Ζενίτ. Η δεύτερη περίοδος έκλεισε, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -5 (33-38).

Δύο διαδοχικά καρφώματα του Γιώργου Παπαγιάννη έφεραν την διαφορά στην μικρότερη δυνατή τιμή (39-40). Το νέο καλάθι του Έλληνα ψηλού έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Παναθηναϊκό (41-40), με τον Τσάβι Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ. Με τρίποντο του Χάουαρντ Σαντ-Ρος, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τέσσερις (44-40). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισαν να πετάνε… φωτιές στο τρίτο δεκάλεπτο, με το τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς να εκτοξεύει την διαφορά στους εννιά (51-42). Το κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη ανέβασε την διαφορά στους επτά (53-46), απαντώντας σ’ ένα μίνι σερί της Ζενίτ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να προηγείται με 48-53.

Το νέο κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη ανέβασε την διαφορά στους επτά (55-48). Ο Ντάριλ Μέικον έφυγε στον αιφνιδιασμό και τελείωσε την φάση, με το «πράσινο» προβάδισμα να ανεβαίνει στους εννιά (59-50). Το σουτ μέσης απόστασης του Φράνγκαμπ έριξε την διαφορά στους έξι (60-54), αναγκάζοντας τον 5 να καλέσει τάιμ άουτ. Το καλάθι του Λόιντ έφερε την Ζενίτ στο -1 (60-59). Με τρίποντο του Κουζμίνσκας, οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά με 61-62, όμως ο Νεμάνια Νέντοβιτς με… τρελό τρίποντο έδωσε νέο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (64-62). Σε 9 δέκατα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση, με τον Παπαγιάννη να ευστοχεί και να ανεβάζει την διαφορά στους τέσσερις (66-62). Τελικά ο Παναθηναϊκός πέτυχε μία τεράστια νίκη απέναντι στην Ζενίτ (70-64) και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 48-53, 70-64