Και τώρα ελάτε στην Λεωφόρο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 0-1 στην Θεσσαλονίκη στα πλαίσια του πρώτου αγώνα των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Σπόραρ, μία… ανάσα από την πρόκριση το «τριφύλλι»!

Η αναμέτρηση:

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση, έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού στο ματς. Η πρώτη ευκαιρία καταγράφηκε στο 13ο λεπτό από τους γηπεδούχους, με τον Ζίβκοβιτς να σεντράρει και τον Ντεσπόντοφ με προβολή να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Ντραγκόφσκι. Στο 21′ ο Πολωνός τερματοφύλακας είπε «όχι» στον Μπράντον Τόμας και κράτησε το 0-0 για τον Παναθηναϊκό.

Ένδεκα λεπτά αργότερα (32′) οι «πράσινοι»… ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση, ο Μπακασέτας βρήκε τον Παλάσιος, όμως ο Αργεντίνος άργησε και το σουτ του κατέληξε στα σώματα. Στο 35′ το «τριφύλλι» απείλησε ξανά, με τον Μπερνάρ να.. ζαλίζει την άμυνα του ΠΑΟΚ, να σουτάρει και την μπάλα – μετά από κόντρα – να καταλήγει κόρνερ. Η τελευταία φάση του πρώτου ημίχρονου καταγράφηκε στο 42′, όταν ο Μπράντον Τόμας επιχείρησε το γυριστό σουτ και η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

Στο 53′ ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ (0-1), με τον Σπόραρ να παίρνει το… ριμπάουντ μετά την κεφαλιά του Μπερνάρ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι. Επτά λεπτά αργότερα (60′), ο Σλοβένος επιθετικός έκανε ένα… μαγικό πάρσιμο με την μπάλα, σούταρε, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έκανε μία σπουδαία επέμβαση. Στο 75′ ο Ντραγκόφσκι είπε «όχι» σε κεφαλιά του Σαμάτα και κράτησε στο μηδέν το παθητικό των «πρασίνων».

Τάσος Μπακασέτας και Τάισον αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από αψιμαχία των δύο σε μία ανύποπτη φάση. Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Μεϊτέ σούταρε, η μπάλα κόντραρε δύο φορές και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.