Διπλό… μισή πρόκριση στη Θεσσαλονίκη!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-3 σε τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονική στα πλαίσια του δεύτερου ημιτελικού της Volley League. Έκαναν το 2-0 οι «πράσινοι» και βρίσκονται μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς.

Σ’ ένα ματς λαθών και πολλών χαμένων σερβίς, ο Παναθηναϊκός του «διαστημικού» Ερνάντεζ εξασφάλισε την νίκη. Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι μέχρι τους 20 πόντους, όμως οι «πράσινοι» πάτησαν… γκάζι και έκαναν εύκολα το 0-1 με 21-25. Τα δεδομένα ήταν ίδια και στο δεύτερο σετ, με τον ΠΑΟΚ – όμως – να είναι… ταχύτερος στην τελική ευθεία και να ισοφαρίζει σε 1-1 (25-22). Το 1-2 έγινε διά περιπάτου από τους Αθηναίους, οι οποίοι κυριάρχησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ (18-25) ενώ το ίδιο συνέβη και στη συνέχεια (21-25), με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την νίκη (1-3).

Δευτέρα (18/3, 19:00) ο τρίτος ημιτελικός στο κλειστό του Μετς.

Η αναμέτρηση:

Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 4-5 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο άσσος του Κόβαρ έφερε μπροστά με +2 (6-8) το «τριφύλλι», με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη στα πρώτα λεπτά του ματς. Το 8-11, μετά τον κερδισμένο πόντο του Ερνάντεζ, ανάγκασε τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Τρεις συνεχόμενοι πόντοι των γηπεδούχων «ψαλίδισαν» την διαφορά στον πόντο (13-14), με τον Ερνάντεζ να… ξεκολλάει τους Αθηναίους (13-15). Η επίθεση του Πρωτοψάλτη διατήρησε την διαφορά στους δύο (18-20), με τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί το σκορ. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 21-25 και πήρε κεφάλι στο σκορ (0-1).

Η τελευταία φορά που το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας ήταν Πράσινο!

Οι Θεσαλονικείς ξεκίνησαν… ορεξάτοι στο δεύτερο σετ και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τριών πόντων (6-3). Το μπλοκ του Ρανγκέλ μείωσε στον πόντο (8-7) το προβάδισμα του ΠΑΟΚ, με το «τριφύλλι» να ακολουθεί στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με τέσσερις (12-8), «χτίζοντας» μία σημαντική διαφορά στο δεύτερο σετ. Το έξυπνο πλασέ του Κόβαρ διαμόρφωσε το 15-13 ενώ ο άσσος του Ιταλού ακραίου «ψαλίδισε» το προβάδισμα του ΠΑΟΚ στον πόντο (15-14). Η επίθεση του Πρωτοψάλτη έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (18-18), με το σετ να είναι μία κανονική… μάχη. Δύο διαδοχικά «πράσινα» μπλοκ διαμόρφωσαν το 21-21, με τον Μιλενκόβσκι να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του «τριφυλλιού», κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο άσσος του Βουλκίδη έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 3-5 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με διπλό σκορ (4-8), πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στο σετ. Ο άσσος του Ιερεθουέλο διεύρυνε το προβάδισμα των Αθηναίων στο +6 (7-13), με τον Παναθηναϊκό να έχει «χτίσει» μία σημαντική διαφορά. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ σταμάτησε τον Ερνάντεζ και επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν στους τρεις (14-17), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο άσσος του Πρωτοψάλτη έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (14-19) στον Παναθηναϊκό, με τον προπονητή του ΠΑΟΚ να καλεί τάιμ άουτ αυτή τη φορά. Το τρίτο σετ κατέληξε – διά περιπάτου – στον Παναθηναϊκό με 18-25 και οι «πράσινοι» πήραν εκ νέου τα ηνία του ματς (1-2).

Ο άσσος του Ερνάντεζ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (3-6) στο «τριφύλλι» στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Η επίθεση του Κόβαρ εκτόξευσε την διαφορά στο +5 (5-10), με τους «πράσινους» να κάνουν… ότι θέλουν στο Παλατάκι. Ο κερδισμένος πόντος του Ερνάντεζ διαμόρφωσε το 9-14, με το προβάδισμα ανα διατηρείται σε υψηλά επίπεδα. Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με πέντε πόντους (16-21) σ’ ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Εν τέλει ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με 21-25 και έφτασε στην νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 18-25, 21-25