«Αυτοκτόνησε» στην Θεσσαλονίκη

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το αριστερό στην Α1 γνωρίζοντας την ήττα με 76-72 από τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη. Δεν έφτασε η καλή εμφάνιση της Ρούλας Μούλη για το «τριφύλλι», ξεχώρισε η νεοαποκτηθείσα Μπρουκ Τζόνσον.

Η αναμέτρηση:

Παρά το προβάδισμα του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα (5-2) οι «πράσινες» με ένα γρήγορο 4-0 χάρις σε σουτ μέσης απόστασης της Κωτούλα πέρασαν μπροστά με 5-6. Οι Θεσσαλονικείς με σουτ τριών πόντων ξέφυγαν στο σκορ (11-6) αναγκάζοντας την Ελένη Καπογιάννη να καλέσει τάιμ άουτ.

Η Χιούστον με 1/2 βολές μείωσε στους τέσσερις (13-9) για το «τριφύλλι». Με συνεχόμενες εύστοχες βολές το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 13-13. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 18-14.

Το καλό ξεκίνημα των παικτριών της Ελένης Καπογιάννη και το γρήγορο 4-0 (18-18) ανάγκασε τον προπονητή του ΠΑΟΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 6-0 προσπέρασαν με 24-18. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να είναι ανώτερος και αν διατηρεί την διαφορά στους οκτώ πόντους (28-20).

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (32-22) για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Μ’ ένα σερί 2-8 ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τέσσερις πόντους (34-30) με την Ρούλα Μούλη να ανεβάζει ρυθμούς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -2 (34-32) από τον «δικέφαλο».

Με τρίποντο της Δίελας ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 39-39 με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει ένα γρήγορο ρυθμό. Με την ίδια παίκτρια να ευστοχεί ξανά από τα 6,75 οι «πράσινοι» πήραν το πρώτο προβάδισμα στο ματς με 41-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με την μικρότερη δυνατή διαφορά (49-50).

Οι «πράσινες» μπήκαν δυναμικά στο 4ο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν γρήγορα με 51-55. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο όμως η Τζόνσον με σουτ από τα έξι μέτρα απάντησε και έφτασε την διαφορά ξανά στους τρεις (54-57). Η Τζόνσον με νέο σουτ τριών πόντων έφτασε την διαφορά ξανά στους τρεις πόντους (57-60).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει στην αναμέτρηση και να ισοφαρίσει σε 66-66 δίνοντας και πάλι ενδιαφέρον στον αγώνα. Με τρίποντο της Μάγιο ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με τρεις πόντους (69-66) ενώ η διαφορά έφτασε τους έξι με καλάθι και φάουλ (72-66).

Με καλάθι της Ρούλας Μούλη οι «πράσινες» μείωσαν στο -2 (74-72) 21 δευτερόλεπτα πριν την λήξη της αναμέτρησης. Τελικά η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να πάρει την νίκη και να ξεκινήσει με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-32, 49-50, 76-72