«Αυτοκτονία» και… αντίο πλεονέκτημα

Ο Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» την Θεσσαλονίκη και ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον ΠΑΟΚ στην Μίκρα στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Volleyleague γυναικών. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε το «τριφύλλι».

Το παιχνίδι:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα τριών πόντων (6-3). Οι «πράσινες» έκαναν μια μικρή αντεπίθεση, φτάνοντας στον πόντο (9-8), όμως ο ΠΑΟΚ έκανε το δικό του σερί και η διαφορά έφτασε τους 5 πόντους (17-12). Τα «φίνα κορίτσια» δεν είχαν απάντηση και ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε το πρώτο σετ με 25-17.

To δεύτερο σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι τους πρώτους 6 πόντους. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια πήρε «κεφάλι» στο σετ, ξεφεύγοντας με 4 πόντους (11-7). Οι «πράσινες» δεν έβρισκαν τρόπο να ανατρέψουν την κατάσταση, όμως πίεζαν τις αντιπάλους τους (17-15). Το δεύτερο σετ κατέληξε και αυτό στους γηπεδούχους με σκορ 25-22.

Οι «πράσινες» μπήκανε δυνατά και προηγήθηκαν με 3-5 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. «Τρέχοντας» ένα μικρό σερί, οι γηπεδούχες πλησίασαν στον πόντο (6-7). Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στους δέκα πόντους (10-10), με το σετ να είναι ντέρμπι. Οι «πράσινες», μ’ ένα σερί πέντε πόντων, ξέφυγαν στο σκορ με 10-15. Το προβάδισμα διευρύνθηκε ακόμη περισσότερο, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +7 (13-20). Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίτο σετ με 20-25, μειώνοντας σε 1-2.

Ο «δικέφαλος» προηγήθηκε με 4-1 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Οι «πράσινες», παίρνοντας δύο συνεχόμενους πόντους, μείωσαν σε 7-5. «Τρέχοντας» ένα μικρό σερί, ο ΠΑΟΚ έφτασε σε διπλό σκορ (10-5), βάζοντας δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι έφεραν στα ίσια το σετ (11-11). Παρ’ ότι οι «πράσινες» πλησίασαν, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει ξανά με τρεις πόντους (15-12). Οι γηπεδούχες συνέχισαν να προηγούνται (18-16), με τον Παναθηναϊκό να θέλει πάση θυσία το σετ για την πρωτιά. Οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 19-19, με το τέλος του τέταρτου σετ να είναι… δραματικό. Ο ΠΑΟΚ… τρέχοντας ένα σερί τριών πόντων προηγήθηκε με 22-20. Ο ΠΑΟΚ, τελικά, κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-21 και πήρε την νίκη με 3-1.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 20-25, 25-21