ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 4-1: Μία δύσκολη βραδιά στην Τούμπα

Οι καλές εμφανίσεις και τα σπουδαία αποτελέσματα εντός και εκτός συνόρων βρίθουν για την ομάδα του Παναθηναϊκού. Αυτή τη φορά όμως ο Απόστολος Μιχαηλίδης θα μας μιλήσει για τον αγώνα κόντρα στον Πάοκ την περίοδο 2002-3 όπου μέσα στην Τούμπα η ομάδα του τριφυλλιού πέρασε ένα κυριολεκτικά εφιαλτικό βράδυ με τον Φερνάντο Σάντος να βλέπει τους παίκτες του να ηττώνται με κατεβασμένα τα χέρια και να κάνουν μία πολύ άσχημη αρχή για το πρωτάθλημα εκείνης της περιόδου, αφού ο αγώνας που θα αναφερθούμε έγινε μόλις την πρώτη αγωνιστική.

Πρώτη φάση πριν τη συμπλήρωση του πεντάλεπτου καθώς ο Σπάσιτς μπήκε απ’ τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα με την άμυνα του Παναθηναϊκού να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και να διώχνει σε κόρνερ. Ο Οκκάς έβγαλε μετά από κόντρα με τον Χένρισκεν μία τυχερή πάσα προς τα πίσω για τον Γεωργιάδη και εκείνος με ένα “ξερό” σουτ άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ με τον Νικοπολίδη να μην κουνιέται καν απ’ την θέση του και όπως αρέσκονται ορισμένοι να λένε στην ποδοσφαιρική διάλεκτο να τρώει αυτό το γκολ “όρθιος” και με την συμπλήρωση 9 λεπτών ο ΠΑΟΚ γίνεται το αφεντικό του αγώνα και τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ για τον Παναθηναϊκό. Ο Οκκάς περνάει το Χένρισκεν με τον Σαίνιο να τον ανατρέπει μέσα στην περιοχή και το πέναλτι να είναι αναπόφευκτο κατά των πρασίνων. Ο Γεωργιάδης με περισσή ψυχραιμία στέλνει τον Νικοπολίδη στην άλλη γωνία και γράφει το 2-0. Στο 25ο λεπτό ένα σουτ του Κόλκα περνάει δίπλα απ’ το δοκάρι του Μάινταν που δεν ανησύχησε και ιδιαίτερα. Ένα δυνατό σουτ του Βλάοβιτς λίγο μετά περνάει δίπλα απ’ το δοκάρι του Παοκ και στο 33 έπειτα από στημένη φάση με εκτέλεση του Μπασινά και μη σωστής απομάκρυνσης απ’ τον Μάινταν, η μπάλα κοντράρει πάνω στον Γιασεμάκη Γιασεμή και ο Παναθηναϊκός έστω και με αυτογκόλ σκοράρει και μπαίνει πάλι στον αγώνα. Δύο λεπτά αγώνα νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό που εντός της περιοχής σουτάρει με τον τερματοφύλακα του Πάοκ να αντιδράει σωστά αυτή τη φορά και να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Ο Κόλκα στο 36 έδωσε κάθετη μπαλιά για τον Βαζέχα κι ενώ “τρύπησε” την άμυνα των Σαλονικιών δεν έκανε το ίδιο και με τον Μάινταν, ο οποίος πρόλαβε τον Βαζέχα πριν γίνει ανεπανόρθωτα επικίνδυνος ο Πολωνός φορ για την εστία του. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Γεωργιάδης κάνει ένα τακουνάκι και με όλη την άμυνα του Παναθηναϊκού κοιμώμενη, ο Σπάσιτς έρχεται και ανεβάζει  το δείκτη του σκορ σε 3-1. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπασινάς και ενώ έχει σφυρίξει ο Τσαγκαράκης κλώτσησε τη μπάλα πάνω στο διαιτητή με αποτέλεσμα ο μέσος του Παναθηναϊκού να αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι ο Παναθηναϊκός θα άρχιζε το δεύτερο ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα.

Ο Λυμπερόπουλος έχει την πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μάινταν να κάνει την απόκρουση της βραδιάς και να πετάει τη μπάλα σε κόρνερ. Ο Καφές έπειτα από πάσα που δέχτηκε απ’ τον Γιασεμή, σούταρε και η μπάλα κόντραρε στο Χένρισκεν με αποτέλεσμα να αλλάξει πορεία και να ξεγελάσει τον Νικοπολίδη που για άλλη μία φορά είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του. Από κει και πέρα το παιχνίδι έγινε εντελώς νευρικό και σκληρό (στα όρια του βρώμικου) με τον Παναθηναϊκό να είναι εκνευρισμένος για την όλη εξέλιξη του παιχνιδιού, να θεωρεί πως έχει αδικηθεί απ’ τον Τσαγκαράκη στη φάση της αποβολής του Μπασινά και ο ΠΑΟΚ αντίθετα επαναπαυμένος δεν διεκδικούσε κάτι παραπάνω. Τελευταία καλή φάση ένα σουτ του Κόλκα που ήταν εν κινήσει έπειτα από μπαλιά του Κριστόφ Βαζέχα και κάπως έτσι τελείωσε εκείνο το εφιαλτικό βράδυ για το τριφύλλι που ήταν η αρχή μιας σεζόν που εν τέλει θα κατέληγε να χαθεί ο τίτλος στο παρατσακ σε έναν επίσης μαύρο (κατάμαυρο για την ακρίβεια) αγώνα απέναντι στον Ολυμπιακό στη Ριζούπολη!

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos