Ηττημένος αλλά… κερδισμένος στην Θεσσαλονίκη

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 σετ στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ στα πλαίσια του πρώτου τελικού του League Cup «Νίκος Σαμαράς». Μία «καθαρή» νίκη μακριά από το νταμπλ το «τριφύλλι»!

Αμφίρροπο το πρώτο σετ στην Θεσσαλονίκη, με τον Παναθηναϊκό να χάνει σετ μπολ και τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-0 με 28-26. Στο δεύτερο σετ, οι «πράσινοι» ήταν κάκιστοι, με τους γηπεδούχους να κάνουν εύκολα το 2-0. Ο διακόπτης… γύρισε στα επόμενα δύο σετ και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2, κατακτώντας και τα δύο με 22-25. Στο τάιμ μπρέικ οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι και δίκαια το κατέκτησαν, παίρνοντας την νίκη με 3-2 σετ.

Πλέον, όλα θα κριθούν στον δεύτερο τελικό που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Παρασκευή (13/5, 19:15).

Με επίθεση του Βαν Ντε Ντρις, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 3-5 στο ξεκίνημα του ματς. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί και προσπέρασαν με 9-7. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ σταμάτησε την επίθεση του «τριφυλλιού», με τον «δικέφαλο» να φτάνει στο +3 (14-11). Ο κερδισμένος πόντους του Ρανγκέλ πάνω στο φίλε έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια (17-17), με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Θανάση Πρωτοψάλτη, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 21-22. Το πρώτο σετ οδηγήθηκε στην παράταση (24-24) και εν τέλει ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 με 28-26.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά (5-5) στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Το +4 του ΠΑΟΚ (11-7) ανάγκασε τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +6 (18-12), με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το σετ. Τελικά, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε εύκολα το δεύτερο σετ (25-20) και έκανε το 2-0.

Οι «πράσινοι» μπήκανε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 2-5. Με έξυπνο χτύπημα του Πρωτοψάλτη, το «τριφύλλι» έφτασε στο +4 (4-8). Η επίθεση του Μπαρνς έριξε την διαφορά στους δύο (9-11) για τους γηπεδούχους. Με επίθεση του Πρωτοψάλτη, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 14-15. Η συνέχεια του σετ ήταν… δραματική, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά και το «τριφύλλι» να έχει ισχνό προβάδισμα (19-21). Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίτο σετ με 22-25 και μείωσε σε 1-2.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 4-6 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ Με επίθεση του Αλέξανδρου Ράπτη, οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +3 (9-12). Στην συνέχεια του σετ, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ (16-16). Με επίθεση του Ρανγκέλ, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 18-20. Ο κερδισμένος πόντους του Ράπτη από την πίσω ζώνη διαμόρφωσε το 20-23. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2 σετ με 22-25.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-1 στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ. Η επίθεση του ασταμάτητου Ούντρις ανέβασε την διαφορά στους πέντε (7-2). Ένα σερί τριών πόντων έριξε την διαφορά στους δύο (7-5), με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στο σετ. Ο άσσος του Πετρέα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (10-7). Τελικά, οι Θεσσαλονικείς κατέκτησαν το σετ (15-9) και πήρανε την νίκη με 3-2.

Τα σετ: 28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-9