Έ«Χ»ασε μεγάλη ευκαιρία!

Παίζοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο αλλά προδομένος από τις χαμένες ευκαιρίες και την κούραση, ο Παναθηναϊκός αρκέστηκε στην ισοπαλία (0-0) στην Τούμπα.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός με μια αρκετά νεανική ενδεκάδα μπήκε ξανά με όρεξη και διάθεση. Οι παίκτες του Δώνη πίεσαν ψηλά εξαρχής, δυσκόλεψαν τους περσινούς πρωταθλητές και είχαν ευκαιρίες ακόμα και για γκολ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν μέχρι το 55ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και μετά πήραν τον έλεγχο του ματς, εκμεταλλευόμενοι και την κούραση των «πράσινων». Παρόλα αυτά καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει και το σκορ έμεινε στο 0-0 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι ενδεκάδες:

Για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησαν Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Μαουρίτσιο, Γιαννούλης, Ροντρίγκο, Μπίσεσβαρ, Τζόλης και Άκπομ.

Στον πάγκο ο Άμπελ Φερέιρα είχε τους Ζίβκοβιτς, Μάτος, Μιχάι, Τσιγγάρας, Βιεϊρίνια, Λημνιός, Λάμπρου, Στοχ και Σφιντέρσκι.

Ο Γιώργος Δώνης ξεκίνησε με τους Διούδη, Ζαγαρίτη, Θεοχάρη, Χατζηθεοδωρίδη, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιο, Ανουάρ, Αλεξανδρόπουλο, Μπουζούκη, Μακέντα και Καμπετσή.

Στον πάγκο για τους «πράσινους» ήταν οι Ξενόπουλος, Χριστογεώργος, Περέα, Κολοβός, Σερπέζης, Χατζηγιοβάνης, Μπεκ, Αθανασακόπουλος και Κόναν.

Το πρώτο ημίχρονο:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση για γρήγορο γκολ και έφτασε κοντά σε αυτό στα 22 δευτερόλεπτα όταν μετά από λάθος εκτίμηση των Διούδη και Θεοχάρη η εστία του Παναθηναϊκού κινδύνεψε. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπουζούκης απείλησε από μακριά με εκτέλεση φάουλ όμως ο Πασχαλάκης ήταν εκεί. Στο 12ο λεπτό μετά από μια πολύ ωραία προσπάθεια του Ζαγαρίτη από τα δεξιά και μια σέντρα, ο Καμπετσής αστόχησε με το κεφάλι από κοντά. Για αρκετή ώρα ο ρυθμός έπεσε μέχρι που στο 29ο λεπτό οι «πράσινοι» απείλησαν μετά από συνεργασία των Καμπετσή-Μπουζούκη και σουτ του δεύτερου. Παρόλα αυτά η μπάλα βρήκε κόντρα και μάλιστα οι παίκτες του Δώνη διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι κάτι που δεν δόθηκε. Λίγα πράγματα συνέβησαν από εκείνο το σημείο και μετά, κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Δεύτερο ημίχρονο:

Στο 53ο λεπτό οι το «τριφύλλι» απείλησε με σουτ του Μακέντα εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Πασχαλάκης. Στο 55ο λεπτό μετά από μια πάσα του Άκπομ ο Ελ Καντουρί πλάσαρε από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη. Αυτή ήταν και η καλύτερη φάση των γηπεδούχων μέχρι εκείνο το σημείο. Στο 63′ απείλησε ο Ροντρίγκο με ένα μακρινό σουτ που δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Διούδη. Με το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα από εκεί και μετά να μην έχει ευκαιρίες το ματς πήγαινε για ισοπαλία. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 95ο λεπτό την περιοχή του Παναθηναϊκού η οποία ανταποκρίθηκε και γλίτωσε το γκολ στις καθυστερήσεις.