Παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Χολόν

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού καθώς ηττήθηκε στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των «32» του EuroCup με 75-56

Έτσι, σε συνδυασμό με το 60-67 του ΟΑΚΑ, η πορεία του «τριφυλλιού» στην Ευρώπη σταμάτησε στο πρώτο νοκ-άουτ γύρο. Τώρα η προσοχή στρέφεται σε πρωτάθλημα και Κύπελλο αντίστοιχα με τον στόχο του νταμπλ να έχει αρκετές πιθανότητες να επιτευχθεί.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το ξεκίνημα των «πρασίνων» δεν ήταν το καλύτερο δυνατό. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη δεν είχαν την απαραίτητη ευστοχία στην επίθεση και στην άμυνα ήταν «ευάλωτες». Οι Ισραηλινές βρήκαν αρκετές λύσεις από την περιφέρεια γεγονός που μεταφράστηκε και στο πίνακα του σκορ. Το σκορ έφτασε στο 17-9 με το χρονόμετρο να θέλει περίπου 02:30 πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο. Μετά το τάιμ άουτ της Ελένης Καπογιάννη η εικόνα του «τριφυλλιού» δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα. Οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με τον Παναθηναϊκό να είναι στο -11 (20-9) και να χρειάζεται να ανέβει ένα… «βουνό» ενόψει της συνέχειας.

Η Χολόν εξακολουθούσε να παίζει σε άλλες ταχύτητες. Οι Ισραηλινές είχαν πολύ καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και αυτό έδωσε αρκετούς πόντους στην επίθεση. Η διαφορά ήταν θέμα χρόνου να ανέβει ακόμη περισσότερο όπερ και εγένετο. Η ομάδα του Ίνμπαρ έφτασε μέχρι και στο +19 (42-23). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 44-26 υπέρ των γηπεδούχων. Σε συνδυασμό με το +7 του πρώτου παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ η Χολόν είχε συνολικό προβάδισμα 25 πόντων.

Με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε ναι μεν με όλες τις δυνάμεις του ωστόσο η Χολόν διαχειρίστηκε τέλεια την κατάσταση και αρκετές φορές «γκάζωνε» και ανέβαζε τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 61-38. Η τελευταία περίοδος είχε εντελώς τυπικό χαρακτήρα με τη κόρνα της λήξης να βρίσκει τη Χολόν νικήτρια με 75-56

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 46-28, 61-38, 75-56