«Λύγισε» στο φινάλε από την Παρτίζαν!

Ο Παναθηναϊκός τα έδωσε όλα αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 83-81 από την Παρτίζαν στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Ευρωλίγκα.

Το «τριφύλλι» πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις αλλά ένα τρίποντο του Νάναλι στα 26″ πριν το τέλος ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στους Σέρβους οι οποίοι τερμάτισαν στην 6η θέση της κανονικής περιόδου. Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό η προσοχή στρέφεται στα πλέι-οφ της Basket League.

Ο αγώνας

Οι «πράσινοι» μπήκαν εξαιρετικά στο παιχνίδι. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη λειτούργησε πολύ καλά στην επίθεση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με +8 (18-26). Ο Γκουντάιτις πέτυχε 6 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ κι έδωσε 3 ασίστ. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε μία τρόπο τινά συνέπεια επιθετικά αλλά στην άμυνα δεν είχε τη συγκέντρωση που έπρεπε.

Το εξαιρετικό μομέντουμ του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο όπου η διαφορά έφτασε και σε διψήφια τιμή με τον Μάριους Γκριγκόνις να παίρνει το «όπλο» του. Ο Ντουέιν Μπέικον μπήκε κι αυτός στην εξίσωση. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +18 (20-38) στα μισά του δεκαλέπτου. Ένα επιμέρους 10-0 έφερε το ματς στο +8 (30-38) περίπου 3′ πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 6 πόντους (39-45)

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρήκε την Παρτιζάν να πλησιάζει μέχρι και τους 4 πόντους (42-46) με το «καλησπέρα» του δευτέρου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» τη διαφορά, πλησίασαν μέχρι και στους 3 (51-54) ωστόσο πάντα οι «πράσινοι» είχαν τις απαντήσεις προκειμένου να διατηρήσουν τη διαφορά στα επίπεδα που θέλουν. Οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με τους παίκτες του Σερέλη στο +8 (58-66) μετά από φόλοου του Καλαϊτζάκη από κοντά.

Το παιχνίδι χαρακτηριζόταν πλέον από τις σκληρές άμυνες και τα άστοχα σουτ, με την Παρτίζαν να βάζει στην εξίσωση τον κόσμο, στην προσπάθεια για την ανατροπή. Κάτι που συνέβη στα μισά της τέταρτης περιόδου, χάρη στο τρίποντο του Ντάντε Έξουμ. Ο γκαρντ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ήταν αυτός που έδωσε μετά από ώρα στην Παρτίζαν το προβάδισμα (73-72 στο 35′), σε ένα χρονικό σημείο που ο Παναθηναϊκός περίμενε τα περισσότερα από τον Ντουέιν Μπέικον.

Με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια από κατοχή σε κατοχή, ένα ελληνικό λάθος οδήγησε στο τρίποντο του Τζέιμς Νάναλι στο transition για το +2 (83-81) της Παρτίζαν με 32.9” για το τέλος. Ο Παναθηναϊκός είχε τη δυνατότητα να πει την τελευταία λέξη, αλλά ο Ντουέιν Μπέικον (χαμένο κάρφωμα) και ο Ματέους Πονίτκα (χαμένο τρίποντο) πέταξαν στα σκουπίδια την ευκαιρία, με την Παρτίζαν να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 39-45, 58-66, 83-81