Μια από τα ίδια

Απαράδεκτος για άλλη μια φορά ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε ξανά, αυτήν την φορά στα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ με 1-0 και πλέον κινδυνεύει με πρόωρο αποκλεισμό στο Κύπελλο.

Ο Δώνης ξεκίνησε με τους Διούδη, Πούγγουρα, Κολοβέτσιο, Χατζηθεοδωρίδη, Αποστολάκη, Νούνες, Χ.Δώνη, Χατζηγιοβάνη, Ζαχίντ, Μπεκ και Καμπετσή

Τίποτα ιδιαίτερο δεν συνέβη στην αρχή του ματς με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη στην μεσαία γραμμή και να μην δημιουργούν ουσιαστικές ευκαιρίες για αρκετή ώρα. Η πρώτη αξιόλογη φάση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 12ο λεπτό με κεφαλιά του Καμπετσή από φάουλ που εκτέλεσε ο Ζαχίντ. Στην συνέχεια ο ΠΑΣ ανέβηκε αρκετά και έδειξε ότι πατάει καλύτερα στο ματς, μάλιστα για αρκετή ώρα απείλησε τα καρε του Διούδη χωρίς όμως να σημειωθεί κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Στο 25ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έκανε αναγκαστική αλλαγή με τον Αποστολάκη που τραυματίστηκε να αποχωρεί και την θέση του να παίρνει ο Δημήτρης Κουρμπέλης. Πριν περάσουν δύο λεπτά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Παμλίδη να πλασάρει από την μικρή περιοχή τον Διούδη. Σε αντίθεση με ότι θα περίμενε κανείς ο Παναθηναϊκός δεν έβγαλε αντίδραση μετά το γκολ που δέχτηκε και ο ΠΑΣ συνέχισε να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα τα καρέ του Γιαννίκογλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δώνη που πέρασε ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι στο 41′. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γιώργο Δώνη να βάζει στον αγωνιστικό χώρο τον…ξεχασμένο Χουάν Περέα αντί του Ούφε Μπεκ. Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν γκολ και ο καλύτερος φορ της ομάδας μπήκε για να δώσει λύση ενώ ο Γερμανός εξτρέμ φυσιολογικά αποχώρησε μιας και ήταν ο χειρότερος παίκτης του πρώτου ημιχρόνου.

Η πρώτη σχετικά καλή φάση του δεύτερου ημιχρόνου συνέβη στο 51ο λεπτό με σουτ του Ζαχίντ μέσα από την περιοχή που παρά τις καλές προϋποθέσεις δεν είχε καλή κατάληξη. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους «πράσινους» έλαβε χώρα στο 56ο λεπτό με σουτ του Καμπετσή που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιαννίκογλου. Ο ΠΑΣ απάντησε με μία δική του πολύ καλή ευκαιρία, μιας και η κεφάλια του Παμλίδη από το κόρνερ του Καρτάλη πέρασε οριακά δίπλα από την εστία του Διούδη. Στο 75′ ο προπονητής του Παναθηναϊκού έκλεισε τις αλλαγές του βάζοντας τον Γιάννη Μπουζούκη στην θέση του Τάσου Χατζηγιοβάνη. Ο Παναθηναϊκός απείλησε με ένα σουτ του Ζαχίντ στο 85ο λεπτό όμως και πάλι δεν ήταν η φάση που θα μπορούσε να κάνει την διαφορά και να φέρει την ισοφάριση.

Τελικό σκορ: 1-0