Πέμπτη σερί ισοπαλία

Ο Παναθηναϊκός Β’ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) με γκολ του Προδρομίτη στο 87ο λεπτό, απέναντι στον Ηρακλή, για την 19η αγωνιστική της Super League 2.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά. Οι «πράσινοι» πίεσαν και κέρδισαν κάποια κόρνερ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα, με τους φιλοξενούμενους να καταγράφουν την πρώτη τους ευκαιρία στο 11’. Μετά από γύρισμα του Πανάγου από δεξιά, ο Άλεξιτς σούταρε από το ύψος του πέναλτι, με τον Ξενόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 20ο λεπτό, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιουμπιτάνα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Χρουσιέλ να κάνει την κεφαλιά στην επαναφορά και τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού Β’ να αποκρούει.

Έχοντας δυσκολίες να αναπτυχθεί σωστά, το «τριφύλλι» περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, με τον Ηρακλή να παίρνει την κατοχή και να έχει την πρωτοβουλία, αλλά να μην μπορεί να την μετουσιώσει σε γκολ. H εκτέλεση φάουλ του Τόμας, στο 29’, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ξενόπουλου, ενώ παρόμοια ήταν η κατάληξη της διαγώνιας σέντρας-σουτ από αριστερά που επιχείρησε ο Βιτλής, στο 33’. Το ημίχρονο τελείωσε, με τον Ταβάρες να κάνει το πλασέ από δεξιά και τον Βελλίδη να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ στο 45ο λεπτό.

Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο, απειλώντας για πρώτη φορά στο 50ο λεπτό με το σουτ του Τόμας, ενώ ο Ξενόπουλος μπλόκαρε στο 62’ το μονοκόμματο σουτ του Άλεξιτς έξω από την περιοχή. Ο Παναθηναϊκός Β’ δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, έχοντας τις γραμμές του σε μεγάλη απόσταση, με τον Ηρακλή να πιέζει και να φτάνει στο 0-1 στο 67’, όταν από κεφαλιά πάσα του Τόμας, ο Γιουμπιτάνα έπιασε το σουτ στην κίνηση και άνοιξε το σκορ.

Ο Άλεξιτς έχασε μια ακόμα ευκαιρία για το 0-2, στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τους «πράσινους» να βρίσκουν μια αντεπίθεση στο 78ο λεπτό, αλλά τον Μπιλάλ να μην μπορεί να κάνει την προβολή στο γύρισμα του Κρυπαράκου από τα δεξιά. Τελικά, ο Παναθηναϊκός Β’ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, στο 87’, από εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου στο δεύτερο δοκάρι και κεφαλιά του Προδρομίτη, που έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Βελλίδη.

Ο Κρυπαράκος έκανε ένα επικίνδυνο γέμισμα από τα δεξιά, στο 90ο λεπτό, αλλά δε βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του να κάνει την προβολή, ενώ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου στις καθυστερήσεις να πέρασε άουτ.

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Λάμψιας (65’ Αθανασακόπουλος), Προδρομίτης, Σιδεράς (65’ Αντωνίου), Μαρτίνης, Εμπό (74’ Μαντσίνι), Καραμπάς (60’ Βουτσάς), Κυριόπουλος, Φουρτάδο (59’ Κρυπαράκος), Ταβάρες, Μπιλάλ

Ηρακλής: Βελλίδης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Κωστούλας, Βιτλής, Σίλβα (88’ Δοϊράνλης), Παπαστεριανός (74’ Χειρίτραντας), Κουντουριώτης (55’ Κούστα), Τόμας (87’ Τότσκα), Γιουμπιτάνα, Αλεξιτς