Πέρασε… αέρα από την Κρήτη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε «σβηστά» -από άποψη απόδοσης- με 3-0 σετ του ανταγωνιστικού ΟΦΗ στο Ηράκλειο για την 9η αγωνιστική της Volley League, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και πλέον στρέφει την προσοχή του στον επαναληπτικό αγώνα με τη Χόροντοκ.

To παιχνίδι:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με δύο πόντους (5-3), εκμεταλλευόμενος τα λάθη των «πράσινων». Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (7-11) με καλή άμυνα στο φιλέ και τα εξαιρετικά σερβίς του Γιάκομπσεν, ο οποίος σημάδευε τον κακό… υποδοχέα Πέτρο Κάλα. Το «τριφύλλι» στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ (13-21) με πρωταγωνιστή τον Πρωτοψάλτη. Το σετ τελικά έληξε 17-25 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Και στο δεύτερο σετ οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά και βρέθηκαν να προηγούνται με 3-1, ενώ το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα και πολλές ισοπαλίες. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε πρώτη φορά με δύο πόντους στο σετ (12-14), όμως ένιωθε συνεχώς την… ανάσα του ΟΦΗ που δεν τον άφηνε να ξεφύγει (15-17). Το «τριφύλλι» στο τέλος «φόρτσαρε», οι παίκτες του ΟΦΗ κουράστηκαν και το εξαιρετικό αυτό σετ τελείωσε 21-25.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε διαφορετικά από τα άλλα δύο, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει σοβαρός και να προηγείται με πέντε πόντους (5-10) με πολύ καλό τον Βαν Ντε Ντρις. Ο ΟΦΗ μείωσε στη συνέχεια (13-14), όμως οι «πράσινοι» βρήκαν απάντηση στο σερί των Κρητικών και ανέβασαν τη διαφορά (14-18). Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Ανδρεόπουλο στο τελευταίο σετ τελείωσε το παιχνίδι πιο εύκολα από ότι δειχνεί το σκορ (18-25) και πήρε μία ακόμη «καθαρή» νίκη.