«Πέρασμα»… 4αδας από τη Ριζούπολη!

Πολύ σημαντικό τρίποντο πήρε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε στη Ριζούπολη του Απόλλων Σμύρνης με 0-3 στο πλαίσιο 14ης αγωνιστικής ανεβαίνοντας, με αυτό το τρόπο, στη 4η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς ανέβηκε στους 36 βαθμούς, έφτασε τον ΠΑΣ Γιάννινα, ανέβηκε στην 4η θέση και τώρα στρέφει τη προσοχή του στο ματς του Σαββατοκύριακου κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Τα τέρματα για το «τριφύλλι» σημείωσαν οι Παλάσιος και Αιτόρ με ισάριθμες εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο 13′ και στο 17′ αντίστοιχα, ενώ το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Μπαξεβανίδης με αυτογκόλ στο 88′.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης «κύλησε» χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Οι δύο ομάδες δεν απείλησαν η μία την εστία της άλλης ενώ οι ποδοσφαιριστές κατά κύριο λόγο αναλώθηκαν σε… μονομαχίες μεταξύ τους, δείγμα του δυναμικού παιχνιδιού μέχρι εκείνο το σημείο. Με τη συμπλήρωση 15′ στην αναμέτρηση το «τριφύλλι» βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Αιτόρ κέρδισε το πέναλτι μετά από επικίνδυνη προβολή του Μπαξεβανίδη, ο Παλάσιος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα (17′) οι «πράσινοι» σκοράραν εκ νέου με χτύπημα πέναλτι. Ο Ιωαννίδης ανατράπηκε από αμυντικό του Απόλλωνα, ο Αιτόρ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στο «Γ» του Βέρχλουστ για το 0-2. Περίπου δέκα λεπτά αργότερα (25′) οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έφτασαν κοντά σε 3ο γκολ αλλά η κεφαλιά του Βέλεθ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πέρασε άουτ. Στο 32′ ο Γκατσίνοβιτς λίγο έλειψε να χρηστεί σκόρερ αλλά το τελείωμα του με το αριστερό, μετά από ωραία ντρίμπλα σε αντίπαλο, ήταν εύκολη λεία για τον Βέρχλουστ που μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα τη μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα (37′) ο Παναθηναϊκός έγινε για άλλη μία φορά απειλητικός. Οι «πράσινοι» βγήκαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση, ο Ιωαννίδης από πλάγια θέση έκανε τελείωμα με το αριστερό από πλάγια θέση αλλά ο Βέρχλουστ κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Δύο λεπτά αργότερα (39′) ο Απόλλωνας έκανε τη πρώτη του τελική στην αναμέτρηση όταν η κεφαλιά του Τσιμπσά πέρασε έξω από την εστία του Διούδη. Αυτή ήταν και η τελευταία τελική του πρώτου μέρους το οποίο βρήκε το «τριφύλλι» προηγούμενο με δύο γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εξαιρετικούς οιωνούς για το «τριφύλλι». Στο 53′ ο Χουάνκαρ σέντραρε στον Γκατσίνοβιτς αλλά η κεφαλιά του Σέρβου δεν ήταν αυτή που έπρεπε και έτσι η μπάλα πέρασε έξω από την εστία των γηπεδούχων. Στο 57′ ο Αιτόρ έκανε το σουτ από πολύ πλεονεκτική θέση με το αριστερό αλλά ο Βέρχλουστ με εκπληκτική απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα (62′) ο Παλάσιος έχασε νέα ευκαιρία για τους «πράσινους» μη καταφέρνοντας να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Βέρχλουστ, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια.

Στο 79′ ο Χατζηγιοβάννης έχασε την ευκαιρία να στεφθεί σκόρερ αλλά ο Βέρχλουστ ήταν στο σωστό σημείο μπλοκάροντας τη μπάλα. Στο 81′ ο Ντάουντα παραλίγο να γίνει επικίνδυνος για τη «πράσινη» άμυνα αλλά ο Διούδης ήταν εκεί και μάζεψε τη μπάλα. Ο Βαν Λαραβίν Πάρα δοκίμασε στο 83′ να απειλήσει την εστία του Διούδη με χτύπημα φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 86′ οι «πράσινοι» έχασαν διπλή ευκαιρία όταν Κουρμπέλης και Χατζηγιοβάνης νικήθηκαν από τον Βέρχλουστ. Στο 88′ ο Αιτόρ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μπαξεβανίδης με… εντυπωσιακό βολέ νίκησε, άθελα του, τον τερματοφύλακα του για το 0-3.