«Περίπατος» στη Λευκάδα και… 5Χ5!

Ακόμη μία νίκη πέτυχε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού καθώς επικράτησε της Λευκάδας εκτός έδρας παίρνοντας παράλληλα την 5η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη επικράτησαν της ομάδας του Ιονίου με 55-76, ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 5-0 στο φετινό πρωτάθλημα και τώρα η προσοχή στρέφεται στο παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα στην Αθήνα για την τρίτη αγωνιστική του EuroCup Γυναικών.

Κορυφαία της σημερινής αναμέτρηση η Ρίντ με 21 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Σωτηρίου, Παυλοπούλου και Αλεξανδρή με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Μάλιστα η Ελληνίδα γκαρντ «μοίρασε» και 5 ασίστ, όσες και η Αμερικανίδα PF. Άλλες 4 ασίστ έδωσε και η Διονυσία Αλεξανδρή.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «πράσινες» είχαν εξ’αρχής τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Η Ρίντ ήταν σε τρομερή ημέρα «οδηγώντας» τις πράσινες ουσιαστικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Με εξαίρεση το ισόπαλο 5-5 μετά το τρίποντο της Οκόνορ στα 07:17 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο, όλη η υπόλοιπη περίοδος μετατράπηκε σε… «πράσινο» μονόλογο με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 10 πόντους (11-21) μετά από εύστοχο δίποντο της Ρίντ στα 102″ πριν πάνε οι ομάδες στους πάγκους. Η Δαμουλάκη «απάντησε» με σουτ τριών πόντων στα 43″ και έτσι το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης βρήκε τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη στο +7 (14-21).

Στο ίδιο επίπεδο πάνω-κάτω κυμάνθηκε και η δεύτερη περίοδος. Το «τριφύλλι» είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης κι αυτό αποτυπώθηκε και στο αποτέλεσμα για αρκετή ώρα. Μάλιστα η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +11 (20-31) μετά από το δεύτερο εύστοχο τρίποντο της Θεοδωρομανωλάκη. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτριες της Λευκάδας ήταν να ροκανίσουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Με το σκορ στο 30-39 πραγματοποιήσαν ένα επιμέρους 5-0 και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με «μαξιλαράκι» 4 πόντων (35-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός… «γκάζωσε» εκ νέου με σκοπό να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Οι «πράσινες» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα σε αυτό το κομμάτι της αναμέτρησης, βρήκαν τους πόντους που ήθελαν στην επίθεση και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +14 (44-58). Ο δρόμος για το 5Χ5 είχε ήδη ανοίξει για τις παίκτριες του «τριφυλλιού» λίγες ημέρες μετά το σπουδαίο διπλό στο Ισραήλ για το EuroCup Γυναικών.

Η τελευταία περίοδος απέκτησε τυπικό χαρακτήρα. Η ομάδα της κόουτς Καπογιάννη συνέχισε να παρουσιάζει σοβαρότητα στο παρκέ, δεν έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης τον πλήρη έλεγχο και έφτασε τελικώς στο «ροζ φύλλο» αγώνα δίχως ιδιαίτερη δυσκολία. Έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 55-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 35-39, 44-58, 55-76