«Περίπατος» της Κ17 κόντρα στον Πανιώνιο!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία, η Κ17 του Παναθηναϊκού επικράτησε του, ανταγωνιστικού κατά τ’άλλα, Πανιωνίου στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής Superleague U17.

Η ομάδα του Κώστα Φρατζέσκου, με αυτή τη νίκη, έφτασε στις 2 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μετά το 1-4 της Πρεμιέρας κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Στη σημερινή αναμέτρηση μπορεί οι «πράσινοι» να μην έπιασαν ιδιαίτερα στάνταρ απόδοσης, παρόλα αυτά με δύο «χτυπήματα» του Καλοσκάμη (16′, 75′) «λύγισαν» την αντίσταση της ομάδας της Νέας Σμύρνης.

Επόμενο παιχνίδι για τα «τριφυλλάκια» αυτό κόντρα στον Απόλλων Σμύρνης εκτός έδρας.

Πρώτο Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το «τριφύλλι» να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να απειλεί με τη συμπλήρωση 5′ στην αναμέτρηση. Ο Καλοσκάμης βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου αλλά έχασε το κοντρόλ στη τελική προσπάθεια. Στη συνέχεια ήταν η σειρά της ομάδας της Νέας Σμύρνης να «απειλήσει»! Οι «κυανέρυθροι» έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες να σκοράρουν. Η πρώτη ήταν στο 6′ αλλά το σουτ του Τζάκσον απέκρουσε ο Παναγάκος ενώ τρία λεπτά αργότερα (9′) ο Γκιζίνος δε κατάφερε, σε τετ-α-τετ, να «παραβιάσει» την εστία των «πρασίνων».

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε για τα επόμενα 5-6 λεπτά στην αναμέτρηση. Στο 16′ ήρθε το γκολ για την ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου. Ο Βολακης με εξαιρετικό σόλο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Καλοσκάμη για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα (22′) τα «τριφυλλάκια» φτάσανε μία «ανάσα» από το 2-0. Ο Νταμπίζας έκλεψε τη μπάλα στην περιοχή του Πανιωνίου αλλά η λομπα που δοκίμασε κατέληξε λίγο άουτ.

Στο 34′ οι «πράσινοι» θα δημιουργήσουν άλλη μία καλή στιγμή μπροστά από την εστία των Νεοσμυρνιωτών. Ο Καμαρός έκανε το σουτ μέσα από τη περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου έδιωξε με πολύ όμορφη επέμβαση σε κόρνερ. Αυτή ήταν, ουσιαστικά, και η τελευταία αξιόλογη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Το σφύριγμα της ανάπαυλας βρήκε τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με 1-0 επί του Πανιωνίου.

Δεύτερο Ημίχρονο

Το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν… «ήσυχο». Ο ρυθμός της αναμέτρησης είχε πέσει αισθητά και καμία φάση δεν δημιουργήθηκε μπροστά από τις δύο εστίες, ώστε να ανησυχήσουν τους δύο τερματοφύλακες.

Η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (61′). Ο Καλός αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ και έτσι το «τριφύλλι» έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει», ουσιαστικά, τη νίκη. Ότι δεν κατάφερε ο Καλός σε εκείνη τη φάση το κατάφερε ο Καλοσκάμης ένα τέταρτο (75′) πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Ο νεαρός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Πανιωνίου και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Επόμενη καλή στιγμή της αναμέτρησης περίπου πέντε λεπτά πριν από το τέλος (86′). Ο Δήμος βγήκε τετ α τετ αλλά δεν κατάφερε να περάσει τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου. Το μόνο που κατάφερε ο Πανιώνιος ήταν να πετύχει το «γκολ της τιμής» στο 90+2′ και να μειώσει σε 2-1, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης και βρήκε τους «πράσινους» με 2 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα Superleague U17.