Πάτησε «γκάζι» και νίκησε το Περιστέρι

Ο Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι με 75-84 στα πλαίσια του τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Με σουτ τριών πόντων του Γκριγκόνις, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 4-8 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Σλούκας πάσαρε… μαγικά στον Μπαλτσερόφσκι, με τον Πολωνό να καρφώνει να διαμορφώνει το 10-15. Το νέο τρίποντο του Λιθουανού γκαρντ διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους επτά πόντους (16-23). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοση του και η διαφορά έφτασε στο +13 (18-31) μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με «καυτή» Σταμολάμπρου κέρδισε ο Παναθηναϊκός

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν άστοχες στη δεύτερη περίοδο, με τους «πράσινους» όμως να διατηρούν ρο προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο (22-34). Οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά μετά από ώρα σε μονοψήφιο (30-39) ενώ το τρίποντο του Χαντς διαμόρφωσε το 35-41. Οι «πράσινοι» ήταν… διπρόσωποι στα δύο δεκάλεπτα, έχοντας καλή εικόνα στο πρώτο και κακή στο δεύτερο. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο + 4 (44-48).

Με τρίποντο του Κασελάκη, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 49-48. Το καλάθι και φάουλ του Ρένφρο διαμόρφωσε το 53-51, με το Περιστέρι να βάζει… δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Με σουτ τριών πόντων του Λούκας Βιλντόσα, το «τριφύλλι» πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 55-58, με τον Βασίλη Σπανούλη να καλεί τάιμ άουτ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να βρίσκονται στο -1 (64-63).

Το κάρφωμα του Ρένφρο έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (69-69) ενώ οι δύο εύστοχες βολές του Καλαϊτζάκη διαμόρφωσαν το 71-76, δίνοντας… ανάσα στον Παναθηναϊκό. Εν τέλει, ο «εξάστερος» νίκησε με 75-84 και ολοκλήρωσε την παρουσία του στο τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» με δύο νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 44-48, 64-63, 75-84