Τα μάτια μας…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από το Περιστέρι με 76-71 στα πλαίσια του τέταρτου ημιτελικού των Playoffs της Basket League. Στο 2-2 η σειρά και η πρόκριση θα κριθεί στον 5ο ημιτελικό!

Τραγική εικόνα από το «τριφύλλι» για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στο Περιστέρι. Ο επηρεασμένος από τον τραυματισμό Λι, καθώς και η απουσία καθαρού άσσου αφού ο Ουόλτερς είναι εκτός λίστας στην Basket League οδήγησαν τους «πράσινους» σε κάκιστες επιλογές. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να στείλουν την σειρά σε πέμπτο ματς.

Η αναμέτρηση:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά και έμειναν κοντά στο σκορ (6-7), χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στα πρώτα λεπτά. Το καλάθι και φάουλ του Γκουντάιτις έφερε το «τριφύλλι» στο +6 (7-13), ξεφεύγοντας στο σκορ. Ένα σερί έξι διαδοχικών πόντων επέτρεψε στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 13-13, διαγράφοντας μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα την «πράσινη» διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Περιστέρι να προηγείται με 21-15.

Αρκετά άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τους γηπεδούχους όμως να ανεβάζουν την διαφορά στους οκτώ (25-17). Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Φρανσίσκο στον αιφνιδιασμό εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (32-19). Το προβάδισμα των γηπεδούχων διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (39-25), με τον Παναθηναϊκό να είναι… απών από το ματς. Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με το Περιστέρι να βρίσκεται στο +14 (41-27).

Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (47-34), με τους «πράσινους» να παίζουν… κάκιστα και το Περιστέρι να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. Οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πλησιάσουν στους πέντε πόντους (51-46) μετά από ώρα. Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Ουίλιαμς διαμόρφωσαν το (57-53), με τον Σπανούλη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να υπολείπεται τεσσάρων πόντων του Περιστερίου (59-55).

Το τρίποντο του Ραντάνοφ ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (63-55), με τον Γκριγκόνις να απαντάει άμεσα (63-57). Ένα… αδιανόητο καλάθι του Φρανσίσκο διεύρυνε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +10 (67-57), με τον Σερέλη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Πονίτκα, μ’ ένα απίστευτο φόλοου κάρφωμα, μείωσε την διαφορά στους τέσσερις (69-65), 2:07 πριν την λήξη. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 76-71, με την σειρά να οδηγείται σε 5ο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-27, 59-55, 76-71