Πήρε τη ματσάρα του Αγίου Θωμά και… «βλέπει» τελικό ο Παναθηναϊκός!

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 του Φοίνικα Σύρου στο Κλειστό Γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού του Λίγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» στο βόλεϊ.

Οι πρωταθλητές είχαν σε τρομερή μέρα τους κεντρικούς τους, πήραν πολύτιμα πράγματα από τους Βαν Ντε Ντρις και Πρωτοψάλτη και μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι πήραν οριακό προβάδισμα πρόκρισης στο μεγάλο τελικό του Λίγκ Καπ, εκεί όπου περιμένει από προχθές ο ΠΑΟΚ αποκλείοντας τον Μίλωνα.

Η ρεβάνς έχει προγραμματιστεί για την επόμενη Πέμπτη στη Σύρο με το πρώτο σερβίς να πραγματοποιείται στις 19:15. Για να μπορέσει να «τσεκάρει» το εισιτήριο του για τον τελικό η ομάδα του Ανδρεόπουλου θα πρέπει είτε να πάρει οποιαδήποτε νίκη. Αν ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 μένει εκτός ενώ στη περίπτωση που το παιχνίδι έρθει 3-2 υπέρ του Φοίνικα τότε θα έχουμε χρυσό σετ που θα κριθεί στους 15 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες έπαιξαν εξαιρετικό βόλεϊ προσφέροντας πολύ ωραίο θέαμα. Οι δύο ομάδες μέχρι τους 12 πόντους πήγαιναν πόντο-πόντο δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση στο ξεκίνημα της. Από το 12-14 και έπειτα ο Φοίνικας ανέβηκε πάρα πολύ στο τομέα του μπλοκ, εκμεταλλεύτηκε τα αρκετά λανθασμένα σερβίς των πρωταθλητών, γεγονός που του έδωσε διαφορά της τάξης των 3-4 πόντων (16-20). Το «τριφύλλι» παρέμεινε στο κόλπο χάρη στη πολύ καλή κατάσταση του Στάλεκαρ που αξιοποιούσε όλες τις μπάλες του Γιάκομπσεν τελειώνοντας τις επιθέσεις σε πρώτο χρόνο. Η περιστροφή με τον Ανδρεόπουλο στο σερβίς έδωσε «αέρα» στους «πράσινους» που κατάφεραν να φέρουν το σετ στην ισοπαλία (20-20) μετά από πολύ ώρα. Ένα σερβίς του Ανδρεόπουλου στο φιλέ και ένας άσος του Στερν έδωσαν, ωστόσο, διαφορά δύο πόντων (20-22) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Ένα καρφί του Πρωτοψάλτη και ένα μπλοκ από τον Στάλεκαρ έφεραν το παιχνίδι, ξανά, στα ίσια (23-23) βάζοντας «φωτιά» στο σετ, το οποίο κατέληξε στους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μετά από άσο του Γιάκομπσεν (με ελάχιστη δόση τύχης) και επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Η εκκίνηση του δεύτερου σετ ήταν, πάνω-κάτω, παρόμοια με αυτή του πρώτου. Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ, πήγαιναν πόντο-πόντο έως ότου οι «πράσινοι» πάρουν διαφορά δύο πόντων (8-6). Το σερβίς του Παπαλεξίου έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι νησιώτες να επιστρέψουν και να πάρουν τη πρωτοπορία (8-9). Ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να αξιοποιεί τους κεντρικούς του, γεγονός που εκ νέου του έδωσε τη πρωτοπορία στο σετ ακόμα και με δύο πόντους (13-11). Βέβαια αυτό το ελαφρύ προβάδισμα δε κράτησε πολύ καθώς ο Φοίνικας δεν παρατούσε με τίποτα το σετ φέρνοντας το στα ίσια (16-16) και παίρνοντας και προβάδισμα (16-17) λίγο αργότερα. Τα περάσματα του Μιχάλοβιτς και του Φράγκου έκαναν το 18-21 βάζοντας αρκετά δύσκολα στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Ένα καρφί του Βαν Ντε Ντρις και ένα μπλοκ του Ανδρεόπουλου έβαλαν ξανά τους «πράσινους» στη διεκδίκηση του σετ κάνοντας το 20-21. Δύο πολύ κρίσιμοι πόντοι του Κόστα και άλλος ένας πόντος του Φράγκου έδωσαν σημαντικές ανάσες στον Φοίνικα κάνοντας το 21-24. Ο Βαν Ντε Ντρις με καρφί έκανε το 22-24 ενώ ο Ράπτης με σερβίς στο φιλέ διαμόρφωσε το 22-25 με την ομάδα της Σύρου να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 1-1.

Το τρίτο σετ είχε χαμηλότερο τέμπο από τα πρώτα δύο με τις ομάδες να προσπαθούν να είναι όσο πιο άμεσες, και… αποτελεσματικές, γίνεται. Οι «πράσινοι» παρουσίασαν, ουσιαστικά, το καλύτερο τους πρόσωπο σήμερα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα σε αρκετά σημαντικά μεγάλο κομμάτι του σετ να έχουν και τον έλεγχο του ρυθμού και την πρωτοπορία του σκορ. Μάλιστα η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 3 πόντους (17-14). Η φιλοξενούμενη ομάδα αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο (18-17) αλλά ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος με ένα μπλοκ άουτ και έναν άσο έκανε το 20-17 δίνοντας πολύτιμους πόντους στην ομάδα του. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το μομέντουμ, αύξησαν τη διαφορά και με 25-20 πήραν το 3ο σετ κάνοντας το 2-1.

Στο 4ο σετ ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, γεγονός που του έδωσε ελαφρύ προβάδισμα στο ξεκίνημα αυτού (7-10, 9-12). Αυτό το πολύ καλό μομέντουμ συνεχίστηκε για την ομάδα της Σύρου με τη διαφορά να φτάνει και στους 4 πόντους (11-15) στα μισά του σετ. Οι πρωταθλητές είχαν σφυγμό, αντέδρασαν και κατάφεραν να πλησιάσουν στο πόντο (17-18) δίνοντας νέο τόνο στην αναμέτρηση. Ο Φοίνικας εξακολουθούσε να ελέγχει τη κατάσταση φτάνοντας μέχρι και το 21-23. Ένα σερί 2-0 από το «τριφύλλι» έφερε το σκορ στα ίσια. Στην επόμενη επίθεση ο Πρωτοψάλτης δε σημάδεψε σωστά και έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 23-24 έχοντας σετ πόιντ. Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική. Το σετ οδηγήθηκε στη παράταση, ο Φοίνικας είχε 5 σετ μπόλ, ο Παναθηναϊκός τα «έσβησε» όλα ισοφαρίζοντας ισάριθμες φορές αλλά τελικά μετά από λάθος σερβίς του Γιάκομπσεν και μπλοκ άουτ που κέρδισε η ομάδα της Σύρου το σκορ έγινε 28-30 και 2-2 στα σετ.

Στο τελευταίο σετ το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα. Παρά το προβάδισμα δύο πόντων (4-2) που πήρε ο Παναθηναϊκός στους πρώτους πόντους του τάι μπρέικ, η Σύρος αξιοποίησε το μπλοκ της και με σερί 0-3 πήρε «κεφάλι» με 4-5 βάζοντας δύσκολα στο «τριφύλλι». Μετά το τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου οι πρωταθλητές ανέκαμψαν και πήραν προβάδισμα με 8-7. Ένα ωραίο τελείωμα του Βαν Ντε Ντρις έκανε το 9-7 για τους «πράσινους». Ο Φοίνικας δεν τα παράτησε και με επιμέρους 1-3 έφερε το σετ στα ίσια. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι τους 11 πόντους. Από εκείνο το σημείο και μετά το «τριφύλλι» έχτισε διαφορά δύο πόντων (13-11) και το σετ ολοκληρώθηκε με 15-13 υπέρ των «πρασίνων», οι οποίοι πήραν παράλληλα τη νίκη με 3-2.