Πήρε τη νίκη με μικρούς και… δοκιμές!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 τον ΟΦΗ στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας. Ο Φεντερίκο Μακέντα πέτυχε το γκολ για το «τριφύλλι».

Κακός ρυθμός και ελάχιστες τελικές ευκαιρίες στο πρώτο εικοσάλεπτο για τις δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ. Στο 29′ μετά από λάθος γύρισμα του Μακέντα στο χώρο του κέντρο ο Ζοάο Φιγκειρέδο βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη όμως αστόχησε στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 41ο λεπτό όταν ο Φεντερίκο Μακέντα μετά από εξαιρετική σέντρα του Σαβιέρ πλάσαρε τον Γουάλεϊ και έγραψε το 1-0.

Οι «πράσινοι» δεν έδειξαν καλό πρόσωπο και στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας την κατοχή αλλά μη μπορώντας να απειλήσει την εστία του ΟΦΗ.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Διούδης, Καραγιάννης, Σχένκεφελντ, Αγιούμπ, Μακέντα, Κουρμπέλης, Κανταλαπιέδρα, Μαυρομμάτης, Ζαγαρίτης, Σερπέζης, Σαβιέρ.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Γουάλεϊ, Ουές, Σάκορ, Σελίμοβιτς, Ναμπί, Βούρος, Φιγκεϊρέντο, Βαζ, Σαρντινέρο, Κοροβέσης, Σουρνάκης.