«Πλήρωσε» το κακό πρώτο 20λεπτο και ηττήθηκε στο ντέρμπι!

Πληρώνοντας, ουσιαστικά, το κακό πρώτο εικοσάλεπτο ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-0 από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο στο πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Το «τριφύλλι» γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του, μετά από αυτή με τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ πριν από τη διακοπή των Εθνικών ομάδων, και παρέμεινε μακριά από την πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος που οδηγεί στα πλέι-οφς.

Πρώτο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός πίεσε ψηλά το «τριφύλλι» με σκοπό είτε να αναγκάσει σε λάθος την άμυνα των «πρασίνων» είτε να εμποδίσει την ομαλή μεταβίβαση της μπάλας μπροστά. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι το 20′. Ένα λεπτό αργότερα (21′) ο Ολυμπιακός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Εμβιλά βρήκε με ωραίο τρόπο τον Ραφίνια, ο Βραζιλιάνος έκανε γύρισμα μέσα στη περιοχή, αλλά το πλασέ του Μασούρα έβγαλε ο Διούδης. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη, ο οποίος με αριστερό σουτ «παραβίασε» την «πράσινη» εστία για το 1-0. Η πρώτη «πράσινη» τελική ήρθε στο 25′. Ο Σάντσες επιχείρησε να σουτάρει από απόσταση αλλά η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ. Περίπου δέκα λεπτά (33′) πριν από το ημίχρονο το «τριφύλλι» έκανε τη πρώτη του ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Χατζηγιοβάννης εκτέλεσε το κόρνερ αλλά η κεφαλιά του Κουρμπέλη πέρασε λίγο έξω από την εστία του Σα. Στη συνέχεια ο Παναθηναικος πήρε μερικά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησε να γίνει όσο πιο απειλητικός μπορούσε αλλά δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, εξακολούθησε να ελέγχει το παιχνίδι και να πιέζει τους «πράσινους» αλλά δεν κατάφερε να φτάσει με πολύ μεγάλες αξιώσεις στην εστία του Διούδη. Έτσι η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Μαρτίνς να πηγαίνει προηγούμενη με 1-0 στα αποδυτήρια.

Δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη τελική προσπάθεια του δευτέρου μέρους ανήκει στον Ολυμπιακό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φορτούνης, ο Σισέ έκανε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε και δεν κατάφερε να «σημαδέψει» την εστία του Διούδη. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών (56′) στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μπόλονι έκανε τη δεύτερη πολύ καλή φάση της στην αναμέτρηση η οποία (όπως και η πρώτη) προήλθε από στημένη φάση. Ο Μαουρίσιο πήρε τη κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία των Πειραιωτών. Τρία λεπτά αργότερα (59′) οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά τους γηπεδούχους. Ο Καρλίτος έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Σα έδιωξε σε κόρνερ μετά την προβολή του Χατζηγιοβάνη. Στο 62′ καταγράφηκε η πρώτη τελική του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος. Ο Ραντζέλοβιτς επιχείρηση το σουτ έξω από την περιοχή και δεξιά, αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης. Περίπου δεκαπέντε λεπτά πριν από το τέλος (76′) ο Παναθηναϊκός έχασε «χρυσή» ευκαιρία για το 1-1. Σέντρα του Ζαγαρίτη, ο Μακέντα έκανε πλασέ στην κίνηση από κοντά, η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Σα. Λίγο μετά τη συμπλήρωση 80 λεπτών (82′) το «τριφύλλι έχασε μία ακόμη καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Βιγιαφάνιες έβγαλε ωραία μπαλιά δεξιά αλλά ο Σάντσες δεν κατάφερε εν κινήσει να βρει την μπάλα ώστε να την σπρώξει στα δίχτυα. Στο 85′ ο Μαουρίσιο έφυγε στην αντεπίθεση μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Σισέ, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά αδράνησε. Ο Ραφίνια με υπέροχο τάκλιν του πήρε τη μπάλα. Ο Μαουρίσιο θα μπορούσε είτε να εκτελέσει είτε να δώσει πάσα. Η τελευταία μεγάλη στιγμή της αναμέτρησης ανήκει στους «πράσινους» (90+4′). O Καρλίτος έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Σάντσες, έδιωξε ο Σα. Ήταν βέβαια οφσάιντ ο Ισπανός και δεν καταλογίστηκε.